٢٠:٣٤ | جمعه ١٨ مهر ١٣٩٩
گروه خبری: اخبار
شماره خبر: ٢٦٧٤١
تعداد بازدید: 161

محمدرضا شجریان موسیقی دان و خواننده ی بزرگ موسیقی اصیل ایرانی درگذشت.

محمدرضا شجریان موسیقی دان و خواننده ی بزرگ موسیقی اصیل ایرانی درگذشت.

محمدرضا شجریان در سال 1319 خورشیدی چشم به جهان گشود. در ابتدای فعالیت هنری خود با نام مستعار "سیاوش بیدگانی" در عرصه های هنری حضور داشت و پس از مدتی کار خود را با نام شناسنامه ای خود ادامه داد.

استاد شجریان فعالیت خود را با قرائت قرآن آغاز کرد و "دعای ربنا" ، معروف ترین تلاوت قرآنی او بود که به عنوان اثر‌­‌ملی توسط سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به ثبت رسید.
استاد شجریان همچنین در خوشنویسی خط نستعلیق در کلاس درس اساتید بزرگ این هنر نظیر حسن میرخانی شرکت کرده بود و به درجه ی ممتازی در این هنر رسیده بود.
فعالیت حرفه ای "خسروی آواز ایران" در عرصه ی موسیقی از دهه ی 50 خورشیدی آغاز شد.

  • خوانش گستره ی بزرگی از اشعار ادبیات فارسی ، از شاعران بزرگی چون خیام ، حافظ  و مولانا در ادبیات کلاسیک فارسی تا هوشنگ ابتهاج و مهدی اخوان ثالث در ادبیات مدرن فارسی
  • بنیان گذاری گروه شهناز و همراه کردن بزرگان موسیقی سنتی ایران مانند حسین علیزاده ، کیهان کلهر و... با خود و خلق آثاری بدیع و تکرار نشدنی در موسیقی ایران زمین
  • برگزاری تورهای اجرای بین المللی و تلاش برای هر چه جهانی تر کردن موسیقی غنی کلاسیک ایرانی (استاد شجریان 2 بار نامزد برای دریافت جایزه ی گرمی شدند)
  • خالق آثاری مانند "مرغ سحر" ، "سپیده" (ایران ای سرای امید...) ، "بهار دلکش" ، "یاد ایام" ، "در خیال" ، "بارون" و ده ها اثر دیگر ملی و حماسی که در حافظه ی هنری چندین نسل از فارسی زبانان حک شده است
  • پرورش شاگردانی چون همایون شجریان ، ایرج بسطامی ، محمد اصفهانی ، سینا سرلک و بسیاری از سرآمدان حوزه ی موسیقی کلاسیک

همه ی موارد ذکر شده گوشه ای از فعالیت های هنری استاد محمدرضا شجریان در عمر پر برکت ایشان بود که ویژگی مشترک همه ی این فعالیت ها و آثار ، مهر به میهن ، فرهنگ ایرانی ، تلاش برای شناسایی آن و کم کردن از آلام و رنج های مردم این مرز و بوم بود .

دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه مازندران این ضایعه را به خانواده ی محترم ایشان و فارسی زبانان سراسر جهان تسلیت می گوید.

روانش آرام و راهش پر رهرو باد .

امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار

مشاهده همه ...