ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.برگزاری کنفرانس بین المللی

مدیریت ژئوپارک های فرامرزی در ایران و قفقاز

١٤:٣٠ | شنبه ٨ آذر ١٣٩٩
گروه خبری: اخبار دفتر بین الملل
شماره خبر: ٢٩٠٩٠
تعداد بازدید: 83
مدیریت ژئوپارک های فرامرزی در ایران و قفقاز

به گزارش مدیریت همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه مازندران، کنفرانس بین المللی آنلاین با عنوان «مدیریت ژئوپارک های فرامرزی در ایران و قفقاز» به میزبانی دانشگاه گیسن آلمان از 25 تا 27 نوامبر 2020 (5 تا 7 آذرماه 1399) برگزار گردید.

این کنفرانس آنلاین با همکاری دانشگاه ها و موسسات از کشور های ارمنستان، گرجستان، آلمان و ایران برگزار شد که لیست کامل آنها را می توانید در ادامه بخوانید.

  • گروه جغرافیا، دانشگاه گیسن (آلمان)
  • گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه مازندران (ایران)
  • گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبائی (ایران)
  • انستیتوی جغرافیای واخوستی باگراتیسی، دانشگاه ایوان جاواخیشویلی تفلیس (گرجستان)
  • موسسه جغرافیایی حسن علی اف، آکادمی ملی علوم آذربایجان (آذربایجان)
  • دانشکده جغرافیا و زمین شناسی، دانشگاه دولتی ایروان (ارمنستان)
  • انستیتوی علوم زمین شناسی، آکادمی علوم ملی جمهوری ارمنستان (ارمنستان)

 دکتر میرزائی، عضو هیأت علمی گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه مازندران و استاد مهمان دانشکده جغرافیا دانشگاه گیسن در گفتگو با مدیریت بین الملل دانشگاه مازندران یادآور شدند:

«این کنفرانس در ادامه پروژه مشترک بین دانشگاه مازندران و دانشگاه گیسن آلمان و دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد که هم اکنون پروژه یاد شده در سال سوم پیاده سازی قرار دارد که در واقع آخرین سال این پروژه بین المللی می باشد.»

به گفته ایشان، در سال 2020 قرار بود که بیشتر فعالیت های این پروژه در دانشگاه مازندران انجام شوند ولی با توجه به همه گیری ویروس کرونا در پیاده سازی این برنامه مشکلاتی وجود داشت. دکتر میرزائی اضافه کردند که با توجه به شرایط موجود، کاری که انجام شد این بود که با همکاری دانشجویان و اساتید دانشگاه مازندران که در این پروژه شرکت داشتند، تحقیقات میدانی در آذرماه سال 1399 (نوامبر 2020) به مدت ده روز انجام شد.

پس از این تحقیقات میدانی، یک کنفرانس بین المللی آنلاین به میزبانی دانشگاه گیسن و همکاری دانشگاه ها و موسسات دیگر از جمله دانشگاه مازندران با عنوان "مدیریت ژئوپارک های فرامرزی در ایران و قفقاز" برگزار گردید که با استقبال فراوانی روبرو شد. در انتهای این گزارش، برنامه این کنفرانس بین المللی و همینطور لیست شرکت کنندگان در این کنفرانس خدمت شما ارائه خواهد گردید.

تاریخچه فعالیت های این پروژه

قبل از ارائه اطلاعات بیشتر درباره کنفرانس آنلاین که امسال (سال 1399) برگزار شد، می توانیم به گزارش کوتاهی از فعالیت های این پروژه همکاری میان دانشگاه مازندران و دانشگاه گیسن آلمان بپردازیم. این پروژه در چارچوب برنامه موسسه تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD) تحت عنوان "همکاری بین دانشگاهی آلمان با جهان اسلام" تعریف شده است. مدیریت پروژه در طرف آلمان به عهده آقای پروفسور دکتر آندریااس دیتمن، رئیس دپارتمان جغرافیای انسانی دانشگاه گیسن آلمان و مدیریت این پروژه در طرف ایران به عهده آقای دکتر روزبه میرزائی، عضو هیأت علمی گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه مازندران می باشد. طول این پروژه به مدت سه سال بود که در سال 1397 شروع شد و در سال های 97، 98 و 99 فعالیت های مختلفی در قالب این پروژه همکاری انجام شد. در ادامه به بررسی فعالیت های انجام شده در قالب این پروژه در هر سال می پردازیم و در انتها هم برنامه کنفرانس آنلاین که امسال (سال 1399/2020) برگزار شد را به شما ارائه خواهیم کرد.

سال 1397

در سال 1397، که اولین سال پیاده سازی این پروژه بود، برنامه های پروژه به چهار بخش تقسیم شده بود.

در بخش اول، یک کارگاه با عنوان "چالش های کاربری اراضی و برنامه ریزی زیستگاه ها در مناطق جلگه ای دریای خزر" در دانشگاه مازندران برگزار گردید. این کارگاه از اول تا ششم ماه می 2018 (11 تا 16 اردیبهشت 1397) و با حضور نمایندگان سازمان محیط زیست و دانشجویان دانشگاه های گیسن و مازندران برگزار گردید. علاوه بر این کارگاه که در دانشگاه مازندران برگزار شد، دانشجویانی که در آن شرکت کرده بودند، طبق برنامه تعیین شده از مناطق گردشگری استان مازندران نیز دیدن کردند و تحقیقات میدانی خود در این مناطق را انجام دادند.

دانلود برنامه کارگاه «چالش های کاربری اراضی و برنامه ریزی زیستگاه ها در مناطق جلگه ای دریای خزر» برگزار شده در بابلسر، ایران

در بخش دوم دانشجویان برای شرکت در یک کارگاه با موضوع "چالش های کاربری اراضی و برنامه ریزی زیستگاه ها در مناطق جلگه ای دریای خزر" و همچنین آشنایی با سیستم آموزشی در دانشگاه های آلمان به گیسن سفر کردند. این کارگاه که مانند کارگاهی که پیشتر در بابلسر برگزار شده بود، با پشتیبانی سازمان DAAD آلمان تشکیل می شد، سه هفته از 19 ماه می تا 6 ماه ژوئن به طول انجامید. شما می توانید برنامه این کارگاه را با کلیک روی لینک زیر دانلود کنید.

دانلود برنامه کارگاه «چالش های کاربری اراضی و برنامه ریزی زیستگاه ها در مناطق جلگه ای دریای خزر» برگزار شده در گیسن، آلمان

در بخش سوم این برنامه، تعدادی از دانشجویان دانشگاه مازندران به همراه دانشجویان دانشگاه گیسن آلمان در تیرماه 1397 تحت نظر آقایان دکتر میرزائی و دکتر قدمی به بررسی نقش گردشگری در تغییرات کاربری اراضی در سواحل دریای خزر به ویژه بابلسر پرداختند. در بخش پایانی پروژه نتایج مطالعات صورت گرفته و کارگاههای برگزار شده در دی ماه 1397 در قالب یک همایش در دانشگاه گیسن آلمان ارایه گردید.

سال 1398

در این سال با اضافه شدن دانشگاه علامه طباطبایی پروژه مذکور با همکاری دانشگاه های گیسن، مازندران و علامه طباطبایی طراحی گردید. فعالیت های انجام شده در قالب این پروژه در این سال به برگزاری کارگاه هایی در آلمان و ایران و همینطور تحقیقات میدانی که در این کشور ها انجام شد، خلاصه می شود. از این فعالیت ها می توان به برگزاری کارگاهی با عنوان «چالش های مدیریت ژئوپارک در قفقاز جنوبی و منطقه MENA» که در دانشگاه گیسن آلمان از اول ماه می تا ششم این ماه برگزار شد، اشاره نمود. شما می توانید برنامه این کارگاه را با کلیک روی لینک زیر دانلود کنید.

دانلود فایل پی دی اف برنامه کارگاه با عنوان «چالش های مدیریت ژئوپارک در قفقاز جنوبی و منطقه MENA»

علاوه بر این کارگاه، یک نشست با حضور دانشجویان و اساتید در دانشگاه مازندران در مهر ماه سال 1398 برگزار شد. تصاویر این نشست را می توانید در ادامه مشاهده نمایید.

پس از نشست برگزار شده در دانشگاه مازندران، یک همایش یک روزه نیز در دانشگاه علامه طباطبایی تهران برگزار شد و پس از آن، دانشجویان ایرانی و آلمانی فعال در پروژه از 14 تا 20 مهرماه با هدف بازدید از تنها ژئوپارک جهانی منطقه خاورمیانه، به جزیره قشم سفر کردند. در این سفر علمی آموزشی علاوه بر دانشجویان و اساتید حاضر در پروژه مسئولان ژئوپارک جهانی قشم و به ویژه آقایان علیرضا امری کاظمی و حمیدرضا محسن پور گروه را همراهی نموده و پاسخگوی سوالات دانشجویان بودند.

سال 1399

سال 1399 که آخرین سال از پیاده سازی این پروژه بین المللی همکاری میان دانشگاه مازندران و دانشگاه گیسن است، همانطور که اشاره شد با مشکل همه گیری ویروس کرونا روبرو شده بود. در این سال قرار بود که فعالیت های گسترده ای در ایران و دانشگاه مازندران در جهت پیشبرد این پروژه صورت بگیرد، اما با توجه به مشکل به وجود آمده، تنها فعالیت انجام شده، تحقیقات میدانی توسط دانشجویان و اساتید دانشگاه مازندران که در پروژه شرکت کرده بودند و بعد از آن برگزاری یک کنفرانس آنلاین بود. شما می توانید برنامه کامل این کنفرانس آنلاین را در ادامه ببینید.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: