ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.امروز 6 خرداد، سالروز جشن باستانی خردادگان در ایران است.

١٩:٠١ | پنج شنبه ٦ خرداد ١٤٠٠
گروه خبری: اخبار دفتر بین الملل
شماره خبر: ٢٩٠٠٥
تعداد بازدید: 52
امروز 6 خرداد، سالروز جشن باستانی خردادگان در ایران است.

جشن خردادگان به دلیل فرخندگی هم نامی روز و ماه به نام امشاسپند خرداد در ایران باستان به پاسداشتِ آب و آبادانی برگزار میشد.

در گاهشماری اوستایی نو، شش روز از روزهای ماه و شش ماه از دوازده ماه سال به نام هرکدام از شش امشاسپند نامگذاری شدهاست. امشاسپندان از صفات پاک اهورامزدا و هر یک از ایزدان نگهبان جنس بشر هستند. امشاسپند خرداد، در اوستا "هـَئوروَتات" و در پهلوی "خُردات"، امشاسپند بانویی است که نگهداری از آبها در این جهان خویشکاری اوست و افراد را در چیرگی بر تشنگی یاری میکند.

گل سوسن چلچراغ، گل بومی مناطق شمالی ایران از جمله مازندران، گل امشاسپند خرداد می باشد و از آیین روز خرداد و جشن خردادگان می توان به رفتن به سرچشمهها، کنار دریاها و رودها به همراه خانواده و دوستان و نگهداری و نوسازی مکان هایی که آب از آنجا سرچشمه میگیرد و در آنجا جاری میشود چون چشمهها، چاهها، جویها، کاریزها و رودها اشاره کرد که در ایران باستان بسیار مورد توجه و اهمیت بود چرا که ایرانیان همواره آب را لازمه ی ادامه ی زیستن در این کره ی خاکی می دانستند و در نگهداری از آن کوشا بودند.

مدیریت همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه مازندران سالروز این جشن باستانی را خدمت مخاطبان گرامی شادباش می گوید و امیدوار است که همه ی انسان ها به سهم خود نگهبان و حافظ آب و منابع آبی باشند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: