ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.مدیریت همکاری های علمی و بین المللی، زادروز دانشمند بزرگ، خیام نیشابوری را در 28 اردیبهشت ماه تبریک می گوید

١٢:٢٨ | جمعه ٣١ ارديبهشت ١٤٠٠
گروه خبری: اخبار دفتر بین الملل
شماره خبر: ٢٨٩١٩
تعداد بازدید: 69
مدیریت همکاری های علمی و بین المللی، زادروز دانشمند بزرگ، خیام نیشابوری را در 28 اردیبهشت ماه تبریک می گوید

خیام نیشابوری همه‌چیزدان، فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و شاعر رباعی‌سرای ایرانی در قرن 12 میلادی است.

جایگاه علمی خیام به گونه ای است که لقبش «حجّةالحق» بوده‌است. از برجسته‌ترین کارهای وی را می‌توان سرپرستی محاسبات گاه‌شماری ایران دانست؛ محاسبات منسوب به خیام در این زمینه که منجر به پدید آمدن گاه‌شماری جلالی شده است، هنوز معتبر است و دقتی به مراتب بالاتر از گاه‌شماری میلادی دارد.

نقش خیام در حل معادلات درجهٔ سوم، مطالعاتش دربارهٔ اصل پنجم اقلیدس و پیدا کردن نظریه‌ای دربارهٔ نسبت‌های هم‌ارز با نظریهٔ اقلیدس نام او را بعنوان ریاضی‌دانی برجسته در تاریخ علم ریاضی ثبت کرده‌است.

خیام ریاضی موسیقی را نیز واکاوی کرده‌است و در "القول علی اجناس الذی بالاربعه" مسئلهٔ تقسیم یک چهارم را به سه فاصله مربوط به مایه‌های بی‌نیم‌پرده، با نیم‌پردهٔ بالارونده، و یک چهارم پرده را شرح می‌دهد.

رباعیات خیام اما شهرت جهانی داشته و در بطن خود فلسفه خیام و جهان بینی او را در بر دارد. فلسفهٔ خیام هیچ وقت تازگی خود را از دست نخواهد داد؛ چون این ترانه‌ها تمام مسائل مهم و تاریک فلسفی که در ادوار مختلف انسان را سرگردان کرده و اسراری که برایش لاینحل مانده مطرح می‌کند. خیام ترجمان این شکنجه‌های روحی شده است و فریادهای او انعکاس دردها، اضطراب‌ها، ترس‌ها، امیدها و یأس‌های میلیون‌ها نفر نسل بشر است که پی‌درپی فکر آن‌ها را عذاب داده‌است. خیام سعی می‌کند در ترانه‌های خودش با زبان و سبک غریبی همهٔ این مشکلات، معماها و مجهولات را آشکارا و بی‌پرده حل بکند. با وجود آنکه رباعیات خیام به بیشترِ زبان‌های زنده برگردان شده، آوازهٔ وی در غرب بیشتر مدیون ترجمهٔ ادوارد فیتزجرالد از رباعیات او به زبان انگلیسی است.

شخصیت برجسته خیام منشا الهام بزرگان ادبی و هنری در سراسر جهان از جمله صادق هدایت، حافظ، موریس بوشور، آندره ژید، ژان لاهور، شارل گرولو، ارمان رنو و … بوده است.

امروز 28 اردیبهشت، زادروز خیام نیشابوری می باشد؛ مدیریت همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه مازندران این زادروز را خدمت تمام رهروان خیام شادباش می گوید.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: