ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.به بهانه روز جهانی فلسفه

١٢:٤٢ | پنج شنبه ٢٩ آبان ١٣٩٩
گروه خبری: وبلاگ دفتر بین الملل
شماره خبر: ٢٧١٣٩
تعداد بازدید: 294
به بهانه روز جهانی فلسفه

ساده ترین تعریف فلسفه یا دانش¬دوستی ، همان ارائه ی شیوه ای برای زیستن در راستای هدف خوب زیستن است. نقطه ی تمایز فلسفه در ارائه ی شیوه ای برای زندگی ، سازمان یافته و دقیق بودن آن و همچنین مشتق شدن آن از روش های منطقی است. این منطقی بودن تا جایی پیش می رود که "ویتگنشتاین " ، فیلسوف اتریشی، از فلسفه به عنوان "نبرد زبان علیه ذهن افسون شده" یاد می کند. فلسفه از دیدگاه "کانت" ، "شناسایی عقلانی از راه مفاهیم" و از دیدگاه "پورسینا" ، "آگاهی بر حقایق تمام اشیا" می باشد. فلسفه کلید نیک زیستن و به نقل از افلاطون ، فلسفه همان "لذت گرامی" است.

فلسفه در ایران زمین و پیش از ورود اسلام به ایران ، ریشه در اندیشه های باستانی هندوآریایی داشته است و بعد ها همین اندیشه ها تحت تاثیر آیین زرتشتی قرار گرفتند و مکتب زرتشت را تشکیل دادند ؛ مانی ، مزدک و زروان از دیگر فلاسفه ی ماقبل اسلام در ایران هستند. پس از ورود اسلام ، آسمان فلسفه ی ایران شاهد حضور جریان های فلسفی پررنگی مانند مکتب اشراق ، مکتب مشا و حکمت متعالیه و فلاسفه ی بزرگی مثل ملاصدرا ، پورسینا ، خیام ، فخر رازی طبرستانی و... بوده است.

با آرزوی رسیدن به "لذت گرامی" فلسفه برای تمام همراهان گرامی، این روز را به تمام خردورزان و دانش¬دوستان شادباش می گوییم و با یک رباعی از خیام ،همه¬چیزدان ایرانی، این متن را به پایان می رسانیم؛

اَجرام که ساکنان این ایوان‌اند،
اسبابِ تَرَدُّدِ خردمندان‌اند،
هان تا سرِ رشتهٔ خِرَد گُم نکنی،
کانان که مُدَبّرند سرگردان‌اند!

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: