ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.زادروز نیما یوشیج، پدر شعر نو فارسی را به تمام علاقه مندان و رهروانش شادباش می گوییم.

١٣:٤٦ | پنج شنبه ٢٢ آبان ١٣٩٩
گروه خبری: وبلاگ دفتر بین الملل, اخبار دفتر بین الملل
شماره خبر: ٢٧٠٥٤
تعداد بازدید: 425
زادروز نیما یوشیج، پدر شعر نو فارسی را به تمام علاقه مندان و رهروانش شادباش می گوییم.

نیما زاده ی بلده در نور مازندران بود و در کتاب روجا به زبان مازندرانی شعر سرود. نیما در اشعار خود با بهره بردن از عناصر طبیعی به توصیف وضعیت جامعه می پرداخت.

سردیس نیما در محوطه ی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران

بخشی از مجموعه ی "افسانه" که نیما در آن با شعر نو انقلابی در فضای شعری زبان فارسی ایجاد کرد:

ای فسانه، فسانه، فسانه!
ای خدنگِ ترا من نشانه!
ای علاج دل، ای داروی درد
همرهِ گریه های شبانه،
با من سوخته در چه کاری؟
چیستی؟ ای نهان از نظرها!
ای نشسته سرِ رهگذرها!
از پسرها همه ناله بر لب،
ناله ی تو همه از پدرها!
تو که ای؟ مادرت که؟ پدرکه؟

تمام جریان‌های اصلی شعر معاصر فارسی وامدار این انقلاب و تحولی هستند که نیما نوآور آن بود. بسیاری از شاعران و منتقدان معاصر، اشعار نیما را نمادین می‌دانند و او را هم‌پایهٔ شاعران سمبولیست بنام جهان می‌دانند.

نیما به اصالت و تبار خود افتخار می‌کند. شهرآگیم از اجداد پدری نیما و از بزرگان مازندران بود. به دلیل همین علاقه‌مندی به تبارش بود که نام فرزندش را نیز شرآگیم گذاشت.

واژه «نیماور» در زبان مازندرانی به معنی کماندار بزرگ است. این نام، به چند تن از اسپهبدان مازندرانی اطلاق می‌شود. نیما خود در این باره می‌نویسد:

«نیماور یکی از پادشاهان رستمدار که جد من است.»

. . .

نیما در سال ۱۳۰۰ منظومه قصه رنگ پریده را که یک سال پیش سروده بود در هفته‌نامه قرن بیستم میرزاده عشقی به چاپ رساند. این منظومه مخالفت بسیاری از شاعران سنتی و پیرو سبک قدیم مانند ملک الشعرای بهار و مهدی حمیدی شیرازی را برانگیخت.

منظومه قصه رنگ پریده در حقیقت نخستین اثر منظوم نیمایی است که در قالب مثنوی سروده شده‌است.

این شاعر بزرگ، درحالی‌که به علت سرمای شدید یوش، به ذات‌الریه مبتلا شده بود، برای معالجه به تهران آمد؛ معالجات تأثیری نداشت و در ۱۳ دی ۱۳۳۸ درگذشت و در امامزاده عبدالله تهران به خاک سپرده شد. سپس در سال ۱۳۷۲ خورشیدی بنا به وصیت وی پیکر او را به خانه‌اش در یوش منتقل کردند.

روانش آرام و راهش پر رهرو باد.

Nima Scholarship

بورس نیما

بورس اختصاصی دانشگاه مازندران | دکتری زبان و ادبیات فارسی

متقاضیان بورس نیما دانشگاه مازندران، با حمایت دانشگاه، در گروه زبان و ادبیات فارسی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی تحصیلات مقطع دکتری خود را تکمیل نموده و به فعالیت های پژوهشی با راهنمایی اساتید برجسته گروه زبان و ادبیات فارسی خواهند پرداخت.

اطلاعات بیشتر
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: