١٥:٥٩ | چهارشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٩
گروه خبری: اخبار دفتر بین الملل
شماره خبر: ٢٦٨٥٨
تعداد بازدید: 131

به منظور برقراری ارتباط میان دانشجویان، استادان و پژوهشگران دانشگاه مازندران صورت گرفت:

عقد تفاهمنامه با دانشگاه جرج آگوست-گوتینگن کشور آلمان

عقد تفاهمنامه با دانشگاه جرج آگوست-گوتینگن کشور آلمان

این قرار داد به منظور پذیرش و آموزش طرفین و اجرای طرح های پژوهشی مشترک بین این دو دانشگاه منعقد گردیده است. در ادامه به شرح جزئیات این قرارداد و طرح های پژوهشی مربوطه پرداخته خواهد شد. همراه ما باشید!

در این راستا پروژه ای تحت عنوان "شناخت علل اصلی تعارض‌های انسان و حیات وحش برای بهبود حفاظت از تنوع‌زیستی در مناطق حفاظت شده ایران "در چارچوب خدمات تبادل دانشگاهی معتبر آلمان (DAAD-PRIME) به جناب آقای دکتر محمود صوفی از دانشگاه گوتینگن آلمان اعطا شده است.

North of Iran

پروژه مذکور در کلیه زیستگاه های حیات وحش سه استان شمالی شامل گیلان، مازندران و گلستان، به خصوص جنگل‌های هیرکانی که اخیراً به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است، در دو فاز اجرا خواهد داشت.

 

هدف اصلی این پروژه، ارزیابی و درک ریشه‌های اصلی تعارض بین انسان و حیات وحش است که گاهی به تعارض بین انسان و انسان (محیط بان‌ها و شکارچیان غیرمجاز) منجر می‌شود. این مطالعه با توجه به اطلاعات جدید و مهمی که در مورد تعارض‌های چالش برانگیز تولید می‌کند، پایه‌ای علمی دارد. همچنین، با توجه به این که اطلاعات تولید شده به حفظ جان محیط‌بان‌ها و شکارچیان غیرمجاز در درگیری‌های مسلحانه مربوط است، بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

Hirkani Jungles

در این مطالعه، از اطلاعات «روانشناسی اجتماعی» و «زندگی مرتبط با حیات‌وحش» افراد استفاده خواهد شد. این کار با همکاری نزدیک با دفاتر استانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، پرسنل مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست و شکارچیان محلی اجرا خواهد شد. لازم به ذکر است تنها محیط‌بان‌ها و شکارچیانی که داوطلبانه موافقت خود را برای شرکت در این پروژه اعلام کنند، در این مطالعه شرکت خواهند کرد.

در نهایت، نه تنها محرک‌های تعارض بین محیط‌بان‌ها و شکارچیان شناخته و درک خواهد شد، بلکه چگونگی به حداقل رساندن این تعارض‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت و مشخص خواهد شد کدام روش‌ها برای مقابله با آن کارآمدتر هستند. علاوه بر این، از داده‌های سرشماری حیات‌وحش (ترجیحاً در دو و سه دهه اخیر) در مورد علفخواران بزرگ جثه پستانداران، نظیر مرال، شوکا، قوچ و میش، کل و بز، آهو، جبیر، گورخر در کل کشور که برای برآورد پایداری روند جمعیت با گذشت زمان می باشد، استفاده خواهد شد.

این پروژه اساسا مبنای علمی دارد و برای کاهش تعارض بین شکارچیان و محیط‌بانان که چالشی جدید در مدیریت حیات‌وحش محسوب می‌شود، راه حل‌های عملی ارائه خواهد داد.

لازم به ذکر است که دانشگاه مازندران به عنوان هماهنگ کننده فعالیت های میدانی در چارچوب این طرح از سوی دانشگاه گوتینگن آلمان طی تفاهم نامه امضا شده منصوب شده است و هم اکنون مجوز سازمان حفاظت محیط زیست نیز مبنی بر انجام طرح مذکور در مناطق یاد شده صادر گردیده است.

مجری طرح در کشور آلمان

دکتر محمود صوفی
محقق پروژه پسا دکتری، دانشگاه گوتینگن، آلمان

هماهنگ کننده پروژه در ایران

دکتر محسن احمدپور
عضو هیات علمی مرکز پژوهشی حوضه اقلیمی خزر، دانشگاه مازندران، بابلسر.

همکاران پروژه در ایران

دکتر محمدحسین سینکاکریمی
دکتری محیط زیست، دانشگاه ملایر، ملایر؛

دکتر محمدحسین گرجیان عربی،
عضو هیات علمی مرکز پژوهشی حوضه اقلیمی خزر، دانشگاه مازندران، بابلسر؛

دکتر ایمان اسلامی،
عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی تربیت مدرس؛

آقای عباس جعفری
دانشجوی دکتری حیات وحش، دانشگاه ملایر، ملایر؛

آقای سیدحمید حسینی
دکتری مهندسی محیط زیست، دانشگاه جیجیانگ، چین؛

مهندس علی ترک قشقایی
پژوهشگر حیات وحش، میدان ساحل، مجتمع پارسیا، ساختمان سرو پنج، تهران؛

مهندس مبین صوفی
کارشناس ارشد حیات وحش، همیار و کارشناس در دفتر محیط زیست، تنگراه، پارک ملی گلستان

متن تفاهمناهه

امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار

مشاهده همه ...