١٠:٥٩ | چهارشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٩
گروه خبری: وبلاگ دفتر بین الملل
شماره خبر: ٢٦٨٥٢
تعداد بازدید: 142

به‌مناسبت برگزاري «وبینار بین‌المللی معرفی زبان جدید، آسان و بی‌طرفِ اسپرانتو» و کلاس‌های آموزش اسپرانتو در دانشگاه مازندران

مسابقات ادبی سازمان جهانی اسپرانتو

مسابقات ادبی سازمان جهانی اسپرانتو

در هشت بخش و زیربخش و 16 جایزه‌ی نقدی مجموعاً به ارزش 3162 یورو | شامل: شعر، نثر ادبی، داستانک، مقاله، نمایش‌نامه، مونولوگ، طرح‌واره و کتاب کودک

«سازمان جهانی اسپرانتو» یا او. ئه. آ (UEA) حدود 70 سال است (از سال 1950 تاکنون) که هر ساله «مسابقات ادبی سازمان جهانی اسپرانتو» را برگزار می‌کند. هدف این مسابقات "ارتقای هنرها به زبان اسپرانتو و توسط زبان اسپرانتو" تعیین شده است.

نتایج این مسابقات هرساله در «همایش جهانی اسپرانتو» یا او. کُ (UK) که به‌طور سالانه و از سال 1905 تا کنون برگزار شده‌اند، اعلام می‌شود – هر چند ثبت‌نام و شرکت در این همایش جزو شرایط شرکت کردن در این مسابقات نیست.

«همایش جهانی اسپرانتو» هرسال در اواخر ماه جولای و/یا اوایل ماه آگوست (مردادماه) در شهر و کشوری متفاوت برگزار می‌شود.

شرایط و نحوه‌ی شرکت در این مسابقات

مهلت ارسال آثار: 31 مارس (12 فروروردین) سال مربوطه

مشخصات آثار ارسالی

 • آثار ارسالی (غیر از کتاب کودک) نباید قبلا ً به هیچ‌شکلی در جائی منتشر شده باشند.
 • در هر بخش یا زیربخش مسابقه (که در زیر می‌آیند) هر شرکت‌کننده حداکثر سه اثر می‌تواند ارسال کند، که باید به‌صورت تایپ‌شده مرجحاً به آدرس ایمیل مسابقه فرستاده شود، و در غیر این صورت، به آدرس پستی مسابقه ارسال گردد. در هرصورت، شرکت‌کننده باید نام مستعار خود را ذکر کند تا نام مولفِ اثر تا پس از مرحله‌ی داوری، مشخص نگردد. فقط در مورد کتاب کودک: حتما باید از هر اثرِ شرکت‌کننده در مسابقات، یک جلد کاغذی به آدرس پستی مسابقه و سه جلد کاغذی به آدرس پستی دفتر مرکزی «سازمان جهانی اسپرانتو» (Centra Oficejo de UEA, Nieuwe Binnenweg 176, NL-3015 BJ Rotterdam, Nederlando.) در هلند ارسال گردد.
 • بخش‌ها و زیربخش‌های مسابقه (در موارد زیر، منظور از "اصیل" این است که اثر مربوطه به زبان بین‌المللی اسپرانتو سروده یا نوشته شده‌باشد و ترجمه از زبانی دیگر نباشد):
  • شعر اصیل: برای طول آن حداکثر یا سقفی در نظر گرفته نشده‌است.
  • نثر ادبی اصیل: حداکثر 200x65 حرف و فاصله (اِسپِیس) ماشین تحریر (حدود 5 صفحه)
   • داستانک اصیل: حداکثر 100 کلمه
  • مقاله‌ی اصیل: راجع به زبان، ادبیات، تاریخ یا جامعه‌شناسی، مرجحاً درارتباط با موضوع «همایش جهانی اسپرانتو»ی امسال (طبیعت زنده، فرهنگ شکوفا Vivanta naturo, floranta kulturo)، حداکثر 65x400 حرف و فاصله (اِسپِیس) ماشین تحریر (حدود 10 صفحه)
  • نمایش‌نامه‌ی اصیل: برای طول آن حداکثر یا سقفی در نظر گرفته نشده‌است
   • مونولوگ اصیل (نمایش‌نامه‌ی تک‌نفره) و نمایشنامه‌ی کوتاه اصیل (تک‌نفره یا چندنفره): بین 10 تا 15 دقیقه
  • کتاب کودک سال: باید در طول سال گذشته به‌صورت کاغذی منتشر شده باشد، و می‌تواند اصیل یا ترجمه‌ باشد.

جوایز در نظر گرفته شده

در بخش‌های شعر ، نثر ادبی، نمایش‌نامه و مقاله‌ی اصیل: جایزه‌ی اول 260 یورو، جایزه‌ی دوم 182 یورو و جایزه‌ی سوم 104 یورو؛ در بخش کتاب سال کودک: 546 یورو؛ در هر یک از دو زیربخش داستانک، و مونولوگ و نمایش‌نامه‌ی کوتاه، 125 یورو. هرساله 182 یورو نیز به «استعداد نو» یعنی کسی‌که بیشتر از همه شایسته‌ی تشویق و تشجیع است و هرگز جایزه‌ای نبرده است، تقدیم می‌گردد و علاوه بر آن، نامش نیز بر روی جام Henry Harabaĝiu حک می‌گردد (از ایران تاکنون نام دکتر کیهان صیادپور بر روی این جام حک شده است).

کلیه‌ی قواعد و قوانین مربوط به این مسابقات در این صفحه از سایت او. ئه. آ. موجود است:
https://uea.org/teko/regularoj/belartaj_konkurso

Esperanto Webinar

دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه مازندران با هم‌کاریِ سازمان جهانی اسپرانتو (دارای روابط رسمی با ملل متحد و یونسکو) برگزار می‌کند:

وبینار بین‌المللی معرفی زبان جدید، آسان و بی‌طرفِ اِسپِرانتو (Esperanto)

این وبینار با شرکت اساتیدی از دانشگاه‌های آمریکا، ایتالیا، و انگلستان، به زبان اسپرانتو و همراه با ترجمه‌ی پی‌درپی به فارسی برگزار می‌گردد. | هم‌راه با بخش پرسش و پاسخ در پایان هر سخن‌رانی.

اطلاعات بیشتر
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار

مشاهده همه ...