١٢:٤٢ | سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩
گروه خبری: وبلاگ دفتر بین الملل
شماره خبر: ٢٦٨٤٦
تعداد بازدید: 105

به‌مناسبت برگزاري «وبینار بین‌المللی معرفی زبان جدید، آسان و بی‌طرفِ اسپرانتو» و کلاس‌های آموزش اسپرانتو در دانشگاه مازندران

پایانه‌های اسپرانتو: معجزه‌ی گرامری

پایانه‌های اسپرانتو: معجزه‌ی گرامری

در زبان اسپرانتو واپسین حرف یا حرف‌های هر واژه، یعنی پایانه (یا پایانه‌ها)، نشان‌دهنده‌ی هویت دستوری و نقش واژه در جمله است. یعنی هویت دستوری کلمات در اسپرانتو حتی بدون دانستن معنی آن‌ها چه از نظر بصری یا دیداری و چه ازنظر تلفظ یا شنیداری کاملاً مشخص و معلوم است.

به این دلیل صرف و نحو یا تجزیه و ترکیب در زبان اسپرانتو بسیار آسان و گویا است. در این‌جا با پایانه‌های 11گانه‌ی اسپرانتو آشنا می‌شویم، که این امر معجزه‌وار را ممکن ساخته‌اند:

first_table_esperanto_grammar.png

فایده‌ی دیگر این امر، قابلیت ساخت ده‌ها واژه‌ی متفاوت توسط ریشه‌ی‌کلمه‌ای واحد است. برای نمونه، واژگان زیر از ترکیب ریشه‌های موجود در جدول بالا با پایانه‌های مختلف ساخته شده‌اند:

second_table_esperanto_grammar.png

Esperanto Webinar

دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه مازندران با هم‌کاریِ سازمان جهانی اسپرانتو (دارای روابط رسمی با ملل متحد و یونسکو) برگزار می‌کند:

وبینار بین‌المللی معرفی زبان جدید، آسان و بی‌طرفِ اِسپِرانتو (Esperanto)

این وبینار با شرکت اساتیدی از دانشگاه‌های آمریکا، ایتالیا، و انگلستان، به زبان اسپرانتو و همراه با ترجمه‌ی پی‌درپی به فارسی برگزار می‌گردد. | هم‌راه با بخش پرسش و پاسخ در پایان هر سخن‌رانی.

اطلاعات بیشتر
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار

مشاهده همه ...