١١:٤٧ | سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩
گروه خبری: وبلاگ دفتر بین الملل
شماره خبر: ٢٦٨٤٢
تعداد بازدید: 101

به‌مناسبت برگزاري «وبینار بین‌المللی معرفی زبان جدید، آسان و بی‌طرفِ اسپرانتو» و کلاس‌های آموزش اسپرانتو در دانشگاه مازندران

نظر یک اسپرانتودان انگلیسی درمورد انگلیسی و اسپرانتو:

نظر یک اسپرانتودان انگلیسی درمورد انگلیسی و اسپرانتو:

ترجمه‌شده از «بولتن اروپا» (Eŭropa Bulteno)، اُرگان رسمیِ «اتحادیه‌ی اسپرانتوی اروپا» (Eŭropa Esperanto-Unio)، شماره‌ی 130، سپتامبر 2013، صفحات 13 و 14

"بسیاری از انسان‌ها نمی‌دانند که چرچیل هدف خود را استیلا پیدا کردن بر جهان توسط زبان انگلیسی قرار داده بود. این استیلا به‌طور تصادفی اتفاق نیفتاده است. چیزی که چرچیل شدیداً به آن افتخار می‌کرد، فقط امپراتوری بریتانیا نبود، بلکه او به مادر آمریکائی و پدر انگلیسی‌اش، که یک آریستوکرات (اشراف‌زاده) برجسته‌ بود نیز به‌شدت افتخار می‌کرد. چرچیل روزنامه‌نگار بسیار توانائی بود، و به‌دلیل ممارست مداوم در این زمینه، تبدیل به نویسنده‌ای عالی در تاریخ ممتاز نویسندگان انگلیسی‌زبان شد.

تا پایان جنگ جهانی اول، این زبان فرانسوی بود که بر دنیا استیلا داشت، اما به‌خاطر شرکت‌کردن آمریکا در آن جنگ، معاهده‌ی پایان جنگ علاوه‌بر زبان فرانسوی، به زبان انگلیسی نیز نوشته شد. به این علت، در طول جنگ جهانی دوم، چرچیل آمریکا را تشجیع به شرکت کردن در این جنگ (نیز) می‌کرد با دادن این اندرز که ایشان، هم‌راه با انگلیسی‌ها، به‌کمک همه‌گیر ساختن زبان انگلیسی (در جهان)، قادر به دست‌یافتن به چیزهای بسیار زیادی، چه از نظر تجاری و چه از نظر سیاسی، خواهند شد.

من یک انگلیسیِ مادرزاد هستم، 86 سال دارم، و تربیت‌شده‌ی انگلستان می‌باشم و در طول کودکی‌ام افتخار مفرط به امپراتوری بریتانیا را فراگرفتم، اما هنگامی که در چهل‌سالگی‌ام شروع به یادگیری زبان اسپرانتو کردم، و در خانه‌ی خارجی‌ها اقامت کردم، فهمیدم که ایشان چقدر به‌خاطر استیلای زبان مادری من، و لزوم صرفِ سال‌های بسیار زیاد در مدارس خود برای فراگیریِ پیچیدگی‌های زبان انگلیسی - که من آن‌ها را (به‌راحتی) هم‌راه با شیر مادر جذب کرده‌ام - آزار دیده‌اند.

حال، من شرم‌سار هستم که انسان‌ها مجبورند زبان مادری من را برای موفق شدن در تحصیلات، سیاست و تجارت، یاد بگیرند؛ و در طول چهل سال (اخیر) در کارزار (کَمپِینِ) واردساختن زبان اسپرانتو در مدارس بریتانیا فعال بوده‌ام، برای این‌که نسل‌های آینده متوجه شوند که راه‌حل عالی‌ای برای رفع مشکل (عدم وجود) عدالت زبانی وجود دارد. (متأسفانه) اکثریت نسل کنونی بریتانیائی‌ها بر این باورند که خارجی‌ها زبان انگلیسی را ترجیح می‌دهند به این دلیل که به‌راحتی قابل‌یادگیری است!"

"چرچیل و استیلای زبان انگلیسی" نوشته‌ی دیوید کورتیس (David Curtis)
Esperanto Webinar

دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه مازندران با هم‌کاریِ سازمان جهانی اسپرانتو (دارای روابط رسمی با ملل متحد و یونسکو) برگزار می‌کند:

وبینار بین‌المللی معرفی زبان جدید، آسان و بی‌طرفِ اِسپِرانتو (Esperanto)

این وبینار با شرکت اساتیدی از دانشگاه‌های آمریکا، ایتالیا، و انگلستان، به زبان اسپرانتو و همراه با ترجمه‌ی پی‌درپی به فارسی برگزار می‌گردد. | هم‌راه با بخش پرسش و پاسخ در پایان هر سخن‌رانی.

اطلاعات بیشتر
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار

مشاهده همه ...