١٨:٤٠ | دوشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٩
گروه خبری: وبلاگ دفتر بین الملل
شماره خبر: ٢٦٨٣٤
تعداد بازدید: 72

به‌مناسبت برگزاري «وبینار بین‌المللی معرفی زبان جدید، آسان و بی‌طرفِ اسپرانتو» و کلاس‌های آموزش اسپرانتو در دانشگاه مازندران

اسپرانتو: نقطه‌ي مقابل نيواِسپيك (زبانِ‌جديد)، زبانی که در دنیای داخل کتاب 1984 نوشته جورج اورول استفاده می شود

اسپرانتو: نقطه‌ي مقابل نيواِسپيك (زبانِ‌جديد)، زبان استفاده شده در دنیای داخل کتاب 1984 نوشته جورج اورول

كساني كه كتاب «1984»، رمان معروف جورج اوروِل (1950-1903) - يا اگر بخواهيم نام واقعي‌اش را بگوئيم: اِريك آرتور بلر - را مطالعه كرده‌اند، با زباني كه در اين «كابوس‌شهر» يا «ديستوپيا» (Dystopia) – در مقابل «آرمان‌شهر»، «مدينه‌ي فاضله» يا «اوتوپيا» (Utopia) – صحبت مي‌شود، آشنائي دارند: نيواِسپيك (Newspeak) يا «زبانِ‌جديد».

هر ويرايش نُو از واژه‌‌نامه‌ي اين زبان، كه توسط حكومت توتاليتِر يا استيلاطلب و ديكتاتور اين عصر منتشر مي‌گردد، حاوي تعداد كم‌تري از كلمات است، چراكه واژه‌هائي كه به‌نظر حكومت براي حفظ قدرت و تسلط آن بر مردم، مي‌تواند خطرآفرين باشد، مانند «انقلاب»، «اعتصاب»، «اعتراض»، «تظاهرات» و ... به‌مرور از اين لغت‌نامه حذف مي‌گردد تا مردم حتي توانائي فكر كردن به اين مفاهيم را هم نداشته باشند.

و اين در حالي است، كه در زبان اسپرانتو، طبق قاعده‌ي 15ام از قواعد 16گانه‌ي دستوري آن:

«از واژه‌هایی که بیگانه نامیده می‌شود، یعنی اکثریت زبان‌ها، آن‌را از یک منبعِ واحد اخذ کرده‌است، در اسپرانتو بدونِ تغییري در آن استفاده می‌شود، و فقط شکل املائیِ این زبان را به خود می‌گیرد؛ اما، براي واژه‌هایی که از یک ریشه‌اند، بهتر است تنها از واژه‌ي بنیادي استفاده کرد و بدون تغییري در خود آن، بقیه‌يِ واژه‌ها را، طبق قواعد زبان اسپرانتو، از آن فراساخت.»

به‌اين‌ترتيب، و طبق اين قاعده، تا‌كنون ريشه‌هاي بسياري از زبان‌هاي مختلف جهان، مانند ژاپني، چيني، فارسي، تركي، .... وارد زبان اسپرانتو شده است، و آن‌را تبديل به غني‌ترين زبان جهان كرده است: گنجينه‌اي فرهنگي و بين‌المللي شامل تمامي معاني و مفاهيم مورد استفاده‌ي كل بشريت. درنتيجه، با اين زبان تمامي مردم جهان قادر خواهند بود به تمامي مفاهيم و پديده‌هائي كه براي كل بشريت مطرح است، انديشيده، راجع به آن با دقت و گويائي بالا تكلم كرده، يا مطلب بنويسند.

گفتني است كه جورج اوروِل آشنائي كاملي با زبان اسپرانتو داشت، چرا كه خاله‌ي انگليسي او، اِلِن كِيت ليموزين، همسر اسپرانتودان معروف فرانسوي، اوژِن آدام (با نام مستعار لانتي) بود.

Esperanto Webinar

دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه مازندران با هم‌کاریِ سازمان جهانی اسپرانتو (دارای روابط رسمی با ملل متحد و یونسکو) برگزار می‌کند:

وبینار بین‌المللی معرفی زبان جدید، آسان و بی‌طرفِ اِسپِرانتو (Esperanto)

این وبینار با شرکت اساتیدی از دانشگاه‌های آمریکا، ایتالیا، و انگلستان، به زبان اسپرانتو و همراه با ترجمه‌ی پی‌درپی به فارسی برگزار می‌گردد. | هم‌راه با بخش پرسش و پاسخ در پایان هر سخن‌رانی.

اطلاعات بیشتر
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار

مشاهده همه ...