Nima Scholarship

دکتری زبان و ادبیات فارسی

بورس کامل

تاریخ های مهم
 • مهلت ثبت نام: 11 شهریور تا 21 دی 1399
 • اعلام اسامی پذیرفته شدگان: اسفند 1399
 • شروع دوره: مهر 1400
ثبت نام

بورس نیما
بورس اختصاصی دانشگاه مازندران

به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس دانشگاه مازندران و در راستای گسترش فعالیت‌های علمی و بین‌المللی، پیشنهاد ایجاد"بورس نیما" ویژه علاقه‌مندان به تحصیل در مقطع دکتری در رشته زبان و ادبیات فارسی به تصویب هیات رییسه دانشگاه رسید.
متقاضیان بورس نیما دانشگاه مازندران، در گروه زبان و ادبیات فارسی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی تحصیلات مقطع دکتری خود را تکمیل نموده و به فعالیت های پژوهشی با راهنمایی اساتید برجسته گروه زبان و ادبیات فارسی خواهند پرداخت.

شرایط دریافت بورس نیما

متقاضیان می بایست از شرایط زیر برای دریافت این بورس برخوردار بوده و مدارک لازم را در زمان پر کردن فرم ثبت نام ارسال نمایند.

مدارک شخصی

 • اسکن پاسپورت
 • جدید ترین عکس متقاضی

مدارک علمی

 • اسکن دانشنامه و ریز نمرات کارشناسی در رشته زبان و ادبیات فارسی و معدل بالای 16
  به اضافه ترجمه انگلیسی مدارک
 • اسکن دانشنامه و ریز نمرات کارشناسی ارشد در رشته زبان و ادبیات فارسی و معدل بالای 16
  به اضافه ترجمه انگلیسی مدارک
 • رزومه علمی پژوهشی
 • معرفی نامه از دو نفر از اساتید دوره کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی

شرایط سنی

 • حداکثر سن 35 سال برای اعضای هیأت علمی دانشگاه ها
 • حداکثر سن 30 سال برای متقاضیانی که عضو هیأت علمی نیستند

مزایای بورس نیما

متقاضیان با دریافت بورس نیما، می توانند دوره دکتری در رشته زبان و ادبیات فارسی را در بزرگترین دانشگاه شمال کشور، دانشگاه مازندران بدون پرداخت هیچ هزینه ای تکمیل نمایند. دانشگاه مازندران تمام هزینه های اقامت و تحصیلی دانشجویان متقاضی را در قالب این بورس پوشش خواهد داد. شهریه دانشجویان برای تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشکده انسانی دانشگاه مازندران در صورت نداشتن بورس نیما مبلغی بالغ بر 4500 دلار خواهد بود و دانشگاه علاوه بر پوشش کامل هزینه های تحصیلی، مسئولیت تامین هزینه های اقامت متقاضیان این بورس را بر عهده می گیرد. شما می توانید جزئیات شهریه های دانشکده های مختلف دانشگاه مازندران را در این صفحه مشاهده نمایید.

ثبت نام بورس نیما

لازم به ذکر است که بورس نیما مخصوص دانشجویان خارجی می باشد که علاقمند به تحصیل در دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی هستند و دانشگاه مازندران با آغوش باز از این دانشجویان پذیرایی می کند تا بلکه بتواند با تشویق این دانشجویان روابط بین الملل دانشگاه مازندران و ایران را با سایر دانشگاه های جهان بهبود داده و باعث پیشرفت این مرز و بوم و جهان شود. علاقمندن می توانند جهت ثبت نام در بورس نیما و پیوستن به جامعه علمی دانشگاه مازندران از طریق دکمه ثبت نام اقدام نموده و فرم مربوطه را با اطلاعات خود و مدارک خواسته شده تکمیل نمایند. دانشگاه در ادامه، پس از بررسی مدارک و اطلاعات متقاضیان و انتخاب دانشجویان واجد شرایط، آنها را به اساتید گروه زبان و ادبیات فارسی معرفی خواهند نمود و سپس مصاحبه تصویری با متقاضیان انجام خواهد شد تا دریافت کنندگان نهایی بورس نیما مشخص شود.

تاریخ های مهم

 • مهلت ثبت نام: 11 شهریور تا 21 دی 1399
 • اعلام اسامی پذیرفته شدگان: اسفند 1399
 • شروع دوره: مهر 1400
Nima Scholarship Sign Up Process

نیما یوشیج

Nima Yushij

معرفی نیما یوشیج – شاعر پر آوازه مازندران

علی اسفندیاری ملقب به نیما یوشیج مردی بود که با مجموعه شعر افسانه، انقلاب بزرگی در فضای راکد شعر و شاعری ایران ایجاد کرد. او آگاهانه کمر همت بست تا تمام پایه و اساس شعر کهن فارسی را به چالش بکشد. نیما یوشیج برای این هنر خود نام «شعر نو» را انتخاب کرد.

دوران کودکی و نوجوانی نیما یوشیج

نیما یوشیج در ۲۱ آبان ۱۲۷۶ در منطقه ای به نام یوش در نزدیکی کوه البرز متولد شد که از توابع شهر نور مازندران است . پدرش ابراهیم خان اعظام السلطنه نام داشت و شغل او گله داری و کشاورزی بود.

نیما از همان کودکی اسب سواری، تیراندازی و چند و چون زندگی روستایی را از پدرش فرا گرفت. وی ابتدا خواندن و نوشتن را نزد آخوند روستا آموخت، ولی به خاطر آزار و اذیت های وی، خیلی دل خوشی از معلم خویش نداشت.

خانواده ی نیما در یازده سالگی به تهران نقل مکان کردند و در خانه ای اجاره ای روبه روی مسجد شاه که یکی از مراکز فعالیت مشروطه خواهان بود، در کنار مدرسه ی دارالشفا ساکن شدند.

نیما ابتدا در دبستان حیات جاوید درس می خواند ولی پس از مدتی به یک مدرسه کاتولیک که در آن زمان مدرسه «سن لویی» نام داشت، فرستاده شد. سپس مورد تربیت و تشویق یک معلم خوش رفتار قرار گرفت، او کسی نبود به جز «نظام وفا» که امروزه شاعر به نامی است. او بود که نیما را به شعر گفتن ترغیب نمود. نیما ابتدا سرودن شعر را به سبک خراسانی آغاز کرد.

مطالعه بیشتر

Nima Yushij

برخی از اشعار معروف نیما یوشیج

رباعیات نیما یوشیج

گفتم زخ تو گفت به گل می‌ماند
گفتم لب تو گفت به مل می‌ماند
گفتم قد من گفت به پیش گل و مل
ز اینسان که خم آورده به پل می‌ماند
...
یک چند به گیر و دار بگذشت مرا
یک چند در انتظار بگذشت مرا
باقی همه صرف حسرت روی تو شد
بنگر که چه روزگار بگذشت مرا
...
از شعرم خلقی بهم انگیخته‌ام
خوب و بدشان بهم درآمیخته‌ام
خود گوشه گرفته‌ام تماشا را
کآب در خوابگه مورچگان ریخته‌ام

ترا من چشم در راهم

ترا من چشم در راهم
شباهنگام
که می‌گیرند در شاخ تلاجن سایه‌ها رنگ سیاهی
وزان دلخستگانت راست اندوهی فراهم

ترا من چشم در راهم
شباهنگام
در آندم که بر جا دره ها چون مرده ماران خفتگانند

در آن نوبت که بندد دست نیلوفر به پای سرو کوهی دام
گرم یاد آوری یا نه
من از یادت نمی کاهم

ترا من چشم در راهم

دانشگاه مازندران

University of Mazandaran

دانشگاه مازندران هم اکنون بزرگترین مرکز آموزش عالی استان به شمار می رود و دارای سابقه ای 50 ساله است که هسته اولیه آن را مدرسه عالی علوم اقتصادی و اجتماعی، مدرسه علوم کشاورزی ساری، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، مرکز تربیت دبیر فنی نوشیروانی بابل و مرکز تحصیلات تکمیلی بابلسر تشکیل داده اند که در سال 1349 و با تصویب شورای عالی انقلاب از ادغام این مراکز ، دانشگاه مازندران به صورت رسمی تاسیس و در طی سال های اخیر رشد قابل توجهی در هر دو عرصه کمی و کیفی داشته است.

همچنین در سال 1364 دانشکده ی پزشکی تحت پوشش دانشگاه مازندران، ابتدا در ساری و سپس در بابل تاسیس گردید که در سال تحصیلی 67-66 با قرار گرفتن در مجتمع های پزشکی تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دانشگاه مازندارن جدا و از آن تاریخ به صورت مستقل در آمدند. دانشکده ی کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز در سال 1368 از دانشگاه مازندران منتزع و به صورت دانشگاه مستقل شکل گرفت.

در پی برنامه توسعه و گسترش آموزشی عالی در استان و ایجاد دانشگاه های تخصصی دو مجتمع علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری و فنی و مهندسی نوشیروانی بابل نیز مطابق مصوبات ریاست محترم جمهوری از دانشگاه مازندران منتزع و به صورت دانشگاه های مستقل درآمدند. ضمن مقرر شد تا جامعیت دانشگاه مازندران به عنوان محور آموزش عالی استان، در قالب ایجاد رشته های فنی و مهندسی و کشاورزی حفظ گردد.

در حال حاضر این مرکز آموزش عالی بر اساس سیاست های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اهداف متعددی در عرصه تولید علم و فناوری و پژوهش، خدمات آموزشی و فعالیت های فرهنگی در عرصه تبادل اندیشه و شکوفا نمودن استعداد ها و اندیشه های نسل فرهیخته جامعه بر عهده دارد و بر همین اساس، با اتخاذ راهبردهایی در حوزه طرح های عمرانی، برنامه های زمان بندی شده آموزشی، پروژه ها و طرح های پژوهشی و فرهنگی فعالیت های مجدانه ای در دست اقدام دارد.

دانشگاه مازندران تلاش می نماید به همت اساتید محترم، کارکنان شریف و دانشجویان عزیز و با مساعدت های مسئولان وزارتی و استانی، فعالیت هایی در خور شأن این خطه و جامعه اسلامی داشته باشد و بتواند دین خود را نسبت به جامعه ادا نماید.

نمایه علمی


12048

386

82

251

3415

نیما یوشیج،
نماد دانشکده علوم انسانی و اجتماعی

Faculty of Humanities and Social Sciences

دانشگاه مازندران، بزرگترین دانشگاه شمال کشور ایران به داشتن شاعران بزرگی همچون نیما یوشیج که بنیان گزار شعر نو فارسی است می بالد.  دانشگاه مجسمه ای از او را به عنوان نمادی برای دانشکده علوم انسانی و اجتماعی و مخصوصا رشته زبان و ادبیات فارسی برگزیده است. در راستای کمک به گسترش زبان و ادب فارسی و سهولت تحصیل دانشجویان خارجی در این رشته، این دانشگاه بر آن شده است تا بورسیه رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع دکتری را به نام "نیما" به علاقه مندان ارائه دهد.
دانشکده علوم انسانی و اجتماعی در حال حاضر دارای 9 گروه آموزشی است و 78 عضو هیأت علمی و 17 عضو کارمند (غیر هیات علمی) وظیفه تعلیم و تعلم بیش از 2900 دانشجو در مقاطع سه‌گانه کارشناسی، کارشناسی‌ ارشد و دکتری در دوره‌های روزانه و شبانه این دانشکده را برعهده دارند.
لازم به ذکر است فضای آموزشی و اداری این دانشکده از آغاز تا سال 1377 در مرکز شهر بابلسر بوده و در شهریور همان سال به ساختمان جدیدالتاسیس خود در پردیس دانشگاه منتقل گردید.

اساتید گروه زبان و ادبیات فارسی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی