ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.  چاپ        ارسال به دوست

روز فناوری اطلاعات، مصادف با سالگرد زادروز خوارزمی، مبارک

22 تیر ماه خورشیدی، زادروز خوارزمی، به عنوان روز فناوری اطلاعات در ایران جشن گرفته می شود. خوارزمی ریاضیدان، ستاره‌شناس، جغرافیدان، فیلسوف و مورخ و همه‌چیزدان ایرانی می باشد که در سده نهم میلادی می زیست. خوارزمی علمی را برای نخستین بار و جدا از هندسه صورتبندی و تدوین کرد که خود آن را "الجبر و المقابله" نامید. شهرت این دانشمند بلندآوازه ایرانی در ریاضیات و به ویژه در جبر است به گونه ای که جرج سارتن، تاریخ دان علم اهل بلژیک، سده نهم میلادی را "عصر خوارزمی" می داند. 
 
خوارزمی در کتاب خود به جای مجهول درجه اول یعنی (X) از واژه شیء به معنی چیز نامعلوم استفاده می‌کند. عیسویان اروپا در اسپانیا هنگامی که کتاب‌های مسلمانان را به زبان خود ترجمه کردند، واژه عربی "شیء" را با اندکی تحریف با تلفظ "Xei" برگرداندند و پس از آنکه نوشتن معادلات به صورت نمادگذاری معمول شد (قرن ۱۶) اروپاییان "X" را به عنوان حرف اول آن واژه به جای مجهول درجه اول اختیار کردند. 
 
دهانه ای در ماه به افتخار تلاش های این دانشمند بزرگ ایرانی در زمینه ریاضیات، نجوم و جغرافیا خوارزمی نامگذاری شده است. مدیریت همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه مازندران، زادروز این دانشمند بزرگ ایرانی را شادباش می گوید. راهش پر رهرو باد.


١٢:٤٧ - چهارشنبه ٢٢ تير ١٤٠١    /    شماره : ٣٣٩٢٠    /    تعداد نمایش : ١٣٣
لینک کوتاه خبر : int.umz.ac.ir/sun/wDUois


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار

مشاهده همه ...