ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.  چاپ        ارسال به دوست

گزارش سفر استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاههای هند به دانشگاه مازندران

همان گونه که مستحضرید زبان و ادبیات فارسی و فرهنگ ایرانی-اسلامی گستره ای به وسعت شبه قاره هند، آسیای میانه و آسیای مرکزی و قفقاز دارد. جمهوری اسلامی ایران برای گسترش و تحکیم زبان و ادبیات فارسی و فرهنگ ایرانی-اسلامی، همیشه برنامه هایی مدوّن دارد که از جمله ی این برنامه ها، توانمندسازی استادان زبان و ادبیات فارسی در اقصا نقاط جهان است. 
 
پس از نشست نمایندگان گروههای زبان و ادبیات فارسی دانشگاههای ایران با استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه های هند در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در دهلی نو در اسفندماه 1400، مقرر شد تعدادی از استادان هند برای توانمندسازی سفری به دانشگاه های ایران داشته باشند. این سفر از 20 خرداد 1401 آغاز و تا 14 تیرماه ادامه داشت. مقررشد از 4 تا 11 تیرماه دانشگاه مازندران، پس از بنیاد سعدی، دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه حکیم سبزواری، میزبان هیأت اعزامی از هندوستان باشد. سفر استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه های دهلی نو، اسلامی علیگر، لکنهو و بهار هندوستان که از 4 تیرماه 1401 آغاز شده بود امروز 11 تیرماه به پایان رسیده است. گزارشی مبسوط از این سفر را در ادامه ملاحظه می کنید: 
 
با جلسات منظم و مداومی که در معاونت و مدیریت پژوهشی، دفتر مدیریت همکاری های علمی و بین المللی و گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مازندران انجام شد، مقرر گردید در کنار برگزار ی کارگاه های آموزشی، تورهای سیاحتی و فرهنگی نیز برگزار شود. 
 
دوره ی توانمندسازی اعضای هیأت علمی دانشگاههای هند در رشته زبان و ادبیات فارسی با برگزاری مراسم افتتاحیه در دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی با حضور مدیر محترم و اعضای ارجمند گروه زبان و ادبیات فارسی در روز شنبه مورخ 4 تیرماه 1401 آغاز شد.  
 
با همّت گروه زبان و ادبیات فارسی و همیاری رییس محترم دانشکده جناب آقای دکتر غلامرضا پیروز و کارمندان زحمتکش دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجه، 6 کارگاه در دانشکده از روز شنبه تا سه شنبه، 4 تا 7 تیر، از سوی: جناب آقای دکتر احمد غنی پور ملکشاه، جناب آقای دکتر حسین حسنپور آلاشتی، جناب آقای دکتر مسعود روحانی،  جناب آقای دکتر رضا ستاری، سرکار خانم قدسیه رضوانیان و دکتر مرتضی محسنی برگزار شد. 
 
در بعدازظهر روز دوشنبه 6 تیرماه با رایزنی های انجام شده از سوی معاون محترم پژوهشی و میز آمل پژوهشی، بازدیدی از موزه آمل، بقعه میر بزرگ و مزار میرحیدر آملی برگزار شد. در پایان این بازدید جلسه ای در فرمانداری آمل باحضور استادان اعزامی از هند، جناب آقای دکتر قاسمی معاون محترم پژوهشی، جناب آقای حسینی فرماندار محترم و معاونان ارجمند ایشان، جناب آقای مجیدی کیا رییس محترم شورای اسلامی شهرستان آمل، اعضای میز آمل پژوهی و دکتر مرتضی محسنی انجام شد. در این جلسه ضمن گفتوشنیدهایی که انجام شد، فرماندار محترم درباره ی برگزاری همایش بین المللی طالب آملی قول همکاری دادند. ایشان ساخت تندیس نیما و میزبانی یک روزه ی همایش را در شهرستان آمل پذیرفتند. ایشان همچنین خواهان خواهرخواندگی فرهنگی شهر آگرا، محل دفن طالب آملی با شهرستان آمل شدند. 
 
در روز چهارشنبه 8 تیرماه سفری سیاحتی برای استادان زبان و ادبیات فارسی اعزامی از هند به مجموعه تله کابین شهرستان رامسر ترتیب یافت. در این سفر یک روزه، جناب آقای نجفی رییس محترم مؤسسه آموزش عالی رحمان رامسر با همراهی جناب آقای خیرالله پور معاون محترم پشتیبانی مؤسسه، سفری خاطره انگیز را برای استادان رقم زدند. 
 
با رایزنی های انجام شده از سوی معاون محترم پژوهشی با فرمانداری آمل و بخشداری لاریجان، بازدیدی فرهنگی -تاریخی در روز پنج شنبه 9 تیرماه، از موزه نیما یوشیج در یوش بلده، آقاسید حسن ولی واقع در روستای نیاکلاریجان، کافرکِلیهای منطقه لاریجان و شکل شاه انجام شد. 
 
در عصر جمعه 10 تیرماه مراسم پایانی در ویلای شماره 8 خوابگاه نوّاب با تقدیم هدایا و لوح تقدیر از سوی جناب آقای دکتر قاسمی معاون محترم پژوهشی و دکتر مرتضی محسنی، به استادان اعزامی از هند انجام یافت.  
 
با توفیق خداوندگاری استادان زبان و ادبیات فارسی از کشور هندوستان با خاطراتی خوش و شیرین صبح شنبه 11 تیرماه دانشگاه مازندران را به مقصد بنیاد سعدی در تهران ترک کردند. یقیناً برگزاری این دوره ها در گسترش و تحکیم زبان و ادبیات فارسی تأثیری به سزا دارد که بازخورد آن در گفتار و رفتار استادان دیدنی بود.
 
 


١٨:٥٥ - شنبه ١٨ تير ١٤٠١    /    شماره : ٣٣٨٤٤    /    تعداد نمایش : ١٧١
لینک کوتاه خبر : int.umz.ac.ir/sun/3Nk353


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار

مشاهده همه ...