ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.  چاپ        ارسال به دوست

نحوه برگذاری کلاس های انستیتو کنفوسیوس در نیم‌سال دوم سال تحصیلی 1399-1400
نحوه برگذاری کلاس های انستیتو کنفوسیوس در نیم‌سال دوم سال تحصیلی 1399-1400

زمانی که به سالی که گذشت نگاه می کنیم می توانیم تمام تغییراتی را که پندمی کورونا با خود به ارمغان آورد را به یاد آوریم. یکی از تغییراتی که بسیار برای ما و جامعه ی آکادمیک محسوس است آنلاین شدن آموزش می باشد. انستیتو کنفوسیوس نیز باید تغییراتی را در نحوه تدریس زبان چینی اعمال می کرد. پس از پندمی دیگر راهی برای برگذاری کلاس های حضوری وجود نداشت و می بایست آموزش را از طریق ابزار های آنلاین پیش می برد. در ادامه اول به بررسی نحوه برگزاری کلاس ها در نیمسال گذشته (نیمسال اول سال تحصیلی 1399-1400) و سپس به بررسی روش تدریس و برگذاری کلاس ها در نیمسال آینده (نیمسال دوم سال تحصیلی 1399-1400) می پردازیم.

نحوه برگذاری کلاس های انستیتو کنفوسیوس در نیمسال اول سال تحصیلی 1399-1400 چگونه بود؟

در ابتدای این نیمسال ایده هایی برای برگزاری کلاس ها به صورت مجازی داشتیم. استفاده از سیستم وبینار دانشگاه و استفاده از نرم افزار وی چت دو مورد از راه حل هایی بودند که برای برگذاری کلاس ها پیشنهاد شدند. اما هر کدام از آنها مشکلاتی را با خود به همراه داشتند که باید با آن ها دست و پنجه نرم می کردیم.

انتخاب اصلی و اول ما استفاده از سیستم وبینار دانشگاه مازندران بود. به همین منظور نحوه کار کردن با این سیستم را به مدرس زبان چینی آموزش داده شد. اما مشکلی که وجود داشت این بود که سرعت اتصال به این وبینار در چین سریع نبود. این بدین دلیل بود که سرور های سیستم وبینار در ایران بودند و مدرس انستیتو در شهر گوانگجوی چین اقامت داشتند. به همین دلیل این سیستم برای ارتباط تصویری و نمایش فایل های آموزشی سرعت کافی نداشت. در نهایت ما از این سیستم صرف نظر کردیم و دنبال راه های دیگر برای برگذاری کلاس ها گشتیم.

انتخاب بعدی برای برگذاری کلاس ها استفاده از شبکه های مجازی بود. شبکه های مجازی امکانات مختلفی را به کاربران ارائه می دهند و می توانند گزینه مناسبی برای برگذاری کلاس ها باشند. از این امکانات می توان به تماس تصویری، تماس صوتی، ارسال پیام و فایل و ... اشاره کرد. اما با توجه به اینکه در هر دو کشور چین و ایران محدودیت هایی برای استفاده از پیام رسان ها وجود دارد باید موردی را انتخاب می کردیم که هم برای مدرس و هم برای زبان آموزان در دسترس باشد. وی چت آن نرم افزاری بود که به دنبال آن بودیم.

وی چت که یک نرم افزار پیام رسان چینی می باشد، در این کشور بسیار محبوب است و امکانات خوبی را برای برگذاری کلاس ها به ما می دهد. می توان گفت که این نرم افزار از اصلی ترین نرم افزار های ارتباطی در چین است. البته هیچ نرم افزاری نمی تواند بی نقص باشد. به عنوان مثال مشکلی که کاربران ایرانی می توانند با وی چت بربخورند در هنگام نصب و ساخت حساب کاربری است. زیرا این نرم افزار موارد امنیتی گاه سخت گیرانه ای برای ثبت نام را اعمال کرده است.

اگر هنوز نرم افزار وی چت را نصب نکرده اید می توانید به این پست مراجعه کنید و مراحل نصب را قدم به قدم طی نمایید. به طبع اگر به هر مشکلی در هنگام نصب این نرم افزار برخوردید می توانید روی آیکون زرد رایچت در پایین و راست صفحه کلیک کنید تا اپراتور های سیستم شما را در ایجاد حساب کاربری تان راهنمایی کنند.

بیایید به موضوع نحوه برگذاری کلاس ها در این نرم افزار بازگردیم. در نیمسالی که گذشت، کلاس ها طبق برنامه در نرم افزار وی چت برگذار می شدند. طول کلاس را می توان به سه بخش تقسیم کرد.

در بخش اول، مدرس زبان چینی، پروفسور ژانگ، فایل های مربوط به آن کلاس را به گروه درسی هر کلاس در وی چت ارسال می کردند. این فایل ها درواقع برش ها و نکاتی خلاصه شده از کتاب مرتبط به دوره ای مربوطه بودند.

در بخش دوم، پروفسور ژانگ یک تماس تصویری در گروه درسی با زبان آموزان آغاز می کردند. در این تماس تصویری، تمامی نکات و مطالبی که در آن جلسه باید تدریس می شد، ارائه می گردید.

در بخش سوم، نوبت زبان آموزان بود تا مطالبی را که فرا گرفته بودند را تمرین کنند. پروفسور ژانگ از زبان آموزان می خواست تا به عنوان مثال، تلفظ کلماتی را که در آن جلسه یاد گرفته بودند را ادا کنند، یا با آن کلمات جمله بسازند.

این چرخه همچنان در طول کلاس ادامه داشت و پروفسور ژانگ مطالب را به دانشجویان آموزش می داد.

کلاس های آنلاین انستیتو کنفوسیوس در نیمسال دوم سال تحصیلی 1399-1400 در نرم افزار وی چت برگذار می شوند

با توجه به اینکه در نیمسال گذشته تا حدی در آموزش آنلاین زبان آموزان موفق بوده ایم، ادامه استفاده از وی چت برای برگذاری کلاس ها فکر خوبی باشد. برای همین در نیمسال آینده نیز قصد داریم تا از این نرم افزار برای برگذاری کلاس ها استفاده کنیم.

با اینکه آموزش مجازی شاید هرگز نتواند جای آموزش حضوری را بگیرد، ما تمام تلاش خود را می کنیم تا در این روز های قرنطینه بتوانیم از زمان به بهترین شکل استفاده کنیم. استفاده بهترین شکل از زمان برای ما به این معناست که به علاقمندان، زبان چینی را آموزش دهیم. امیدواریم که بتوانیم نیمسال جدید را نیز بدون مشکل و با کمک یکدیگر شروع کنیم. شما عزیزان می توانید نظرات و پیشنهادات خود را یا در قسمت نظرات در انتهای این خبر بنویسید و یا روی آیکون رایچت واقع در پایین و سمت راست صفحه کلیک کنید و نظرات خود را آنجا بنویسید.

با آرزوی سلامتی برای همه ی شما همراهان گرامی.


٢٠:٠٥ - پنج شنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٩    /    شماره : ٢٨١٢٨    /    تعداد نمایش : ١٨١٥
لینک کوتاه خبر : int.umz.ac.ir/sun/Zfkqhk


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار

مشاهده همه ...