CISSC CISSC Title

مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم در راستای دستیابی به رسالت علمی و پژوهشی و ارتقای سطح عملکرد جامعه‌ی علمی کشور و بر اساس نظام جامع وزارت عتف، نسبت به حمایت از طرح‌های پژوهشی که پتانسیل بالقوه‌ای برای رفع معضلی از معضلات کشور را دارا می‌باشند و در طبقه‌ی طرح‌های بنیادی و یا استراتژیک قرار می‌گیرند، اقدام می نماید. لذا از کلیه‌ی محققان و پژوهشگران و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، پارک‌های علم و فناوری دعوت بعمل می‌آید تا نسبت به بررسی اولویت‌های پژوهشی مرکز و تکمیل فرم پیشنهاد طرح پژوهشی در قالب برنامه‌های جندی‌شاپور (برنامه پژوهشی مشترک ایران- فرانسه)، ICRP، ICARD، سیمرغ، آیسد، حمایت از همایش‌ها و کارگاه‌های بین‌المللی در سامانه طوبی اقدام نمایند. شما می توانید در ادامه این صفحه، اطلاعات کامل در مورد این طرح ها را مطالعه نمایید.

اطلاعات بیشتر اولویت‌های پژوهشی مرکز دستورالعمل ارائه و اجرای طرح تحقیقاتی

مرکز مطالعات و همکاری‌های بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تا کنون قریب به 800 طرح پژوهشی مشترک بین المللی را مورد حمایت مالی قرارداده است و در سال جاری این امکان وجود دارد که به تعدادی از طرح‌های ویژه مبلغی معادل 2,000,000,000 میلیارد ریال جهت حمایت تعلق گیرد.

800

همکاری های علمی بین المللی پژوهشی

جندی شاپور

برنامه پژوهشی جندی‌شاپور

مركز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی با مشارکت بخش همکاری و فعالیت فرهنگی سفارت فرانسه در ایران (SCAC ) مجری برنامه پژوهشی جندی‌شاپور است. هدف این برنامه که از سال 1383 آغاز شده است ارتقا و گسترش همکاری‌های پژوهشی علمی و فنی پیشرفته میان پژوهشگران دو کشور ایران و فرانسه است. برنامه شامل پروﮊه‌های مشترک پژوهشی گروه‌های ایرانی و فرانسوی در تمامی زمینه‌ها، به ویژه علوم انسانی و اجتماعی (حقوق، اقتصاد و مدیریت)، علوم پزشکی، علوم پایه، علوم محیط زیست و زیست‌شناسی است. فراخوان ارائه درخواست پروژه‌های مشترك دو كشور همزمان در ایران توسط مركز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی و در فرانسه توسط موسسه کامپوس فرانس منتشر می‌شود و درخواست‌های پروژه‌های مشترك تحقیقاتی (پروژه‌های جاری یا جدید) به طور همزمان در دو كشور بررسی می‌شوند. ارزیابی نهایی به عهده كمیته مختلط دو كشور است. در صورت تصویب پروژه مشترک، هزینه سفر طرف ایرانی به فرانسه از طرف مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی، و هزینه سفر طرف فرانسوی به ایران از طرف موسسه کامپوس فرانس پرداخت می‌شود. در مقابل، سالانه گزارشی از پیشرفت پروژه و فعالیت‌های انجام شده در خصوص چاپ مقالات و انتشار نتایج پژوهش در اختیار مركز قرار می‌گیرد و در مقالات چاپ شده نام مركز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی و همچنین بخش فرهنگی سفارت فرانسه ذکر می‌شود. قابل ذكر است كه تأمین اعتبارات و بودجه مربوط به تحقیقات پروژه مشترك به عهده خود مؤسسات و نهادهای مرتبط خواهد بود و مرکز تنها از ارتباط بین مراکز علمی دو کشور حمایت می‌کند.

مركز در انتخاب پروژه‌های برنامه جندی‌شاپور برای موارد ذیل اولویت قائل است:

 •     پروژه‌هایی كه همراه با آموزش در سطح دکتری یا پسا دکتری باشد؛
 •     پروژه‌هایی که موجب همکاری چند آزمایشگاه یا موسسه مختلف ایرانی و فرانسوی شوند؛
 •     پروژه‌‌هایی كه باعث ایجاد توسعه، به ویژه توسعه اجتماعی-اقتصادی شوند.
لیست اولویت های پژوهشی
جندی شاپور

برنامه پژوهشی دعوت مشترک (ICRP)

مرکز باهدف ارتقای کیفیت برنامه‌های پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران و به‌منظور تسهیل ارتباطات علمی میان پژوهشگران فعال در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی داخل کشور و پژوهشگران خارجی دعوت می‌کند در قالب پروژه مشترک، تبادلات علمی بین‌المللی فی‌مابین صورت دهند. حمایت‌های مرکز در چارچوب این برنامه، تامین بخشی از هزینه‌های اجرای پژوهش می‌باشد. در این برنامه در بازه‌ی زمانی مناسب پس از اعلام فراخوان، متقاضیان، طرح‌نامه‌های پیشنهادی خود را از طریق سامانه‌ی طوبی و به صورت آنلاین تکمیل و به مرکز ارائه می‌کنند، پس از دریافت طرح‌نامه و رزومه‌های علمی پژوهشی محقق ایرانی و بین‌المللی و ارسال به داورهای متخصص، نتیجه نهایی هر برنامه از طریق شورای پژوهشی مرکز مصوب شده و به استحضار متقاضیان محترم می‌رساند، تا جهت انعقاد قرارداد فی‌مابین اقدام نمایند.

اهداف برنامه

 • ارتقاء كیفیت فعالیت‌های تحقیقاتی داخلی بخصوص پروژه‌های دكتری
 • ارتقاء جایگاه ایران در شاخص‌های توسعه علم و فناوری بین المللی
 • گسترش روابط بین‌ المللی علم و فناوری در قالب همکاری افراد حقیقی
 • دستیابی به اهداف علمی– فناوری خاص
جندی شاپور

برنامه توسعه پژوهش های کاربردی (ICARD)

در این برنامه، دانشگاه‌ها و مراکز علمی- پژوهشی داخل کشور می‌توانند با همکاری دانشگاه‌ها، مراکز علمی و پژوهشی و آزمایشگاه‌های معتبر خارج از کشور طرح‌های مشترک را تعریف و اجرا نمایند.مدت در نظر گرفته شده برای انجام طرح یکسال است و نتایج پژوهشی باید به صورت مکتوب (مقاله، کتاب، گزارش علمی) ارائه شوند.

اهداف این برنامه:

 • ارتقاء كیفیت فعالیت‌های تحقیقاتی داخلی بخصوص پروژه‌های دكتری
 • تشکیل شبکه مجازی با استادان و پژوهشگران ایرانی مقیم خارج از کشور
 • ارتقاء جایگاه ایران در شاخص‌های توسعه علم و فناوری بین المللی
 • گسترش روابط بین‌ المللی علم و فناوری در قالب همکاری افراد حقیقی
 • دستیابی به اهداف علمی– فناوری خاص

حمایت های مرکز در قالب برنامه ICARD

 1. پرداخت بخشی از هزينة بليط رفت و برگشت هواپیما (Economy Class) براي پژوهشگران دو طرف
 2. تأمین بخشی از هزینه اقامت براي محقق مدعو در صورت تأمین محل اقامت پژوهشگر ایرانی در کشور طرف همکار
 3. تامين بخشي از هزينه‌هاي تحقيق مانند لوازم مصرفی آزمايشگاهي، دستمزد كارشناسان (به جز پژوهشگران اصلي)، مواد اوليه، منابع علمي، سفرهاي مرتبط با تحقيق پس از تائيد شورای پژوهشی مرکز

اولویت های مرکز در انتخاب طرح ها:

 • طرح‌هایی که به انتقال مستقیم دانش و فناوری نو به کشور کمک کنند، و ارزش افزوده معینی را در این همکاری‌ها تولید نمایند.
 • طرح‌هایی که امکان اجرای آنها در کشور وجود نداشته باشد، و عملیاتی کردن آنها مستلزم همکاری پژوهشگران خارجی است.
 • پروژه­های مرتبط با حل مشکلات کلان کشور.

مدارک مورد نیاز و نحوه ارسال تقاضا برای شرکت در برنامه:

 1. تکمیل فرم تقاضای شرکت در برنامۀ همکاری­های بین‌المللی برای توسعه پژوهش‌های کاربردی (ایکارد)
 2. سوابق علمي متقاضی
 3. سوابق علمي فرد، دانشگاه یا مرکز خارجی همکار با مجری ایرانی طرح
 4. نامۀ ابراز تمايل طرف مورد نظر در خارج از ایران جهت همکاری در طرح و اعلام رسمی برای پذیرفتن بخشی از هزینه‌های طرح
 5. نامه تاییدیه رسمی معاونت پژوهشی یا مدیر کل امور بین‌الملل دانشگاه یا مرکز پژوهشی طرف ایرانی
جندی شاپور

برنامه پیترودلاواله

برنامه پیترو دلاواله طی تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و وزارت آموزش، دانشگاه‌ها و تحقیقات ایتالیا در سال 1394 در ایران با امضای وزیران وقت علوم دو کشور پیشنهاد شد. برنامه پیترو دلاواله شامل پروژه‌های مشترک پژوهشی گروه‌های ایرانی و ایتالیایی در زمینه‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی، موزه، هنر، میراث فرهنگی، علوم طبیعی، علوم پزشکی، مهندسی و فناوری اطلاعات است.این برنامه برای دانشجویان دکترا و پژوهشگرانی که بیش از 10 سال از اخذ مدرک دکترای آنها نگذشته است، تدوین شده است و هدف آن کمک به طرح‌هایی ‌ست که موجب همکاری چند آزمایشگاه یا موسسه مختلف ایرانی و ایتالیایی شوند، همچنین حمایت از طرح‌هایی که، به توسعه به ویژه توسعه اجتماعی-اقتصادی کمک کنند.

جندی شاپور

برنامه سیمرغ | دعوت از اندیشمندان خارجی

در راستای مأموریت‌های "مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی" وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی بین دانشمندان و محققان داخلی و خارجی این مرکز از سال 1389 اقدام به دعوت از دانشمندان و صاحبنظران سراسر جهان در حوزه‌های مختلف و برگزاری نشست‌های علمی تحت عنوان برنامه "سیمرغ" کرده است.

رویکرد و دیدگاه

با در نظر گرفتن اهمیت برقراری ارتباط میان محققان خارجی و داخلی برای پیشبرد تعامل بین‌المللی و بهره‌مندی از یافته‌‌ها و دستاوردهای نظری و کاربردی به دست آمده در سراسر جهان مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی تلاش می‌کند تا زمینه‌های لازم برای آشنایی، تبادل آراء، و همکاری صاحبنظران دیگر کشورها با اندیشمندان و پژوهشگران ایرانی در خصوص دیدگاه‌های مختلف آنان را فراهم آورد. در ضمن فراهم آوردن فرصت‌های آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان دانشگاه‌های استان‌های مختلف سراسر کشور با محققان و اندیشمندان خارجی و بهره‌مندی آنان از نشست‌‌های علمی اساتید داخلی و خارجی مورد تأکید مرکز می‌باشد.

نحوۀ مشارکت

 • اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی می‌توانند در صورت تمایل به دعوت از دانشمندان برجستۀ مقیم خارج از کشور (ایرانی یا خارجی) برای بهره‌مندی از برنامۀ سیمرغ درخواست‌های خود را با ذکر مشخصات کامل استاد مدعو، دلیل دعوت، و همچنین برنامه‌های پیشنهادی به مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی ارسال نمایند.
 • آن‌ دسته از تقاضاهایی که شامل ارائه سخنرانی در یکی از دانشگاه‌‌های شهرستان‌ها علاوه بر دانشگاه محل دعوت باشد در اولویت قرار خواهند گرفت.
 • پرداخت قسمتی از هزینه‌های سفر سخنران مدعو (بلیط رفت و برگشت بین‌المللی (Economy Class)، بلیط پروازهای داخلی، هزینۀ اسکان و پذیرایی) در ایران توسط این مرکز انجام خواهد گرفت.

ضمناً این مرکز علاوه بر استقبال از دریافت برنامه‌‌های پیشنهادی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی سراسر کشور به طور مستقل نیز سالانه اقدام به دعوت از دانشمندان و صاحنبظران برجسته برای سفر به کشور و ایراد سخنرانی می‌نماید که مراتب به صورت نامه دعوت به همکاری به دفاتر همکاری‌های علمی و روابط بین‌الملل دانشگاه‌ها ارسال خواهد شد.

همکاری های علمی بین المللی حمایتی

جندی شاپور

برنامه برای توسعه آموزش (ICED)

در این برنامه، دانشگاه‌ها و مراکز علمی- پژوهشی داخل کشور می‌توانند از استادان و پژوهشگران برجسته ایرانی مقیم خارج از کشور با هدف تدریس در دانشگاه‌ها یا مراکز علمی- پژوهشی داخل کشور دعوت به عمل آورند. استادان داخل کشور نیز می‌توانند برای تدریس در یکی از دانشگاه‌ها یا مراکز علمی- پژوهشی خارج از کشور درخواست حمایت نمایند.

جندی شاپور

حمایت از برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی

مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی حمایت از اجرای دوره‌های علمی و کارگاه‌های آموزشی و سمینارهای علمی منطقه‌ای و بین‌المللی را برعهده دارد. هدف این برنامه حمایت از جریان ارتباطی داشمندان بین‌المللی، و حمایت از سفرهای علمی دانشمندان جوان می‌باشد. مرکز می‌تواند مستقیماً برگزاری یا حمایت مالی کامل "گردهمایی‌ها" و "همایش‌های" علمی منطقه‌ای یا بین المللی را که سطح علمی بالایی دارند به عهده گیرد.

مدارک مورد نیاز و نحوه ارسال تقاضا برای شرکت در برنامه

 • فرم تقاضای شرکت در برنامه حمایت از همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی بین المللی
 • سوابق علمی برگزارکنندگان همایش و کارگاه بین المللی
 • شرح حال علمی سخنرانان و مدرسان خارجی
 • شرح حال علمی سخنرانان و مدرسان خارجی
جندی شاپور

حمایت از شرکت دانشجویان در همایش های بین المللی

در راستای مأموریت‌ها‌ی "مركز مطالعات و همكاری‌های علمی بین‌المللی" برای گسترش همكاری‌ها بین دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی داخلی و خارجی و نیز در اجرای مادة 18 فصل دوم برنامة پنج سالة پنجم كشور به منظور گسترش حمایت هدفمند از نوآوران علمی و فراهم آوردن زمینة مشاركت آنان در مجامع علمی و پژوهشی جهان‌، این مركز در نظر دارد به عنوان بخشی از برنامه‌های حمایتی خود جهت گسترش ارتباط علمی و پژوهشی دانشجویان مقطع دكتری با مجامع علمی جهان، تسهیلات حمایتی مالی برای شركت دانشجویان واجد شرایط در همایش‌های بین‌ا‌لمللی فراهم آورد.

رویكرد و دیدگاه

رویكرد مركز در این برنامه مبتنی است بر افق مدنظر" سند چشم انداز " از ایران به عنوان كشوری با هویت اسلامی و انقلابی و با تعامل مؤثر در روابط بین‌الملل، و نیز "مبانی و ارزش های بنیادین نقشة جامع علمی كشور" كه در فصل اول آن بیان شده است. طبعاً یکی از اهداف پژوهش‌های علمی پیشرفت نظری دانش بشری است و شکل‌گیری مباحث علمی شکل‌گرفته در سایۀ چنین پژوهش‌هایی بسیار ارزشمند است. با این حال، پرداختن به جنبه‌‌های نظری علم در صورتی معنی‌دار است که از یک سو برخاسته از متن واقعی زندگی از جمله در زمینۀ فرهنگ، سلامت، فناوری، صنعت، و غیره باشد و از سوی دیگر پاسخگو و کمکی برای درک و از میان برداشتن مشکلات و معضلات عرصه‌های فوق. بنابراین، در این برنامه مركز ارائه مقالاتی را در اولویت قرار می‌دهد كه معطوف به حوزۀ فعالیت و چالش‌های جاری یکی از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مراکز، یا بخش‌های اجرایی فرهنگی، خدماتی، صنعتی و غیره کشور باشد و اقتضائات موجود را مد‌نظر قرار دهند نه این كه صرفاً محدود به ارائة سخنرانی یا مقاله‌ای به صورت رایج باشند.

زمینه‌های مورد حمایت

اولویت عمدة مركز در این برنامة حمایتی مد نظر قرار دادن رویكرد فوق و همکاری با یکی از مراکز اجرایی است. از این رو، این برنامه گسترة وسیعی از رشته‌های علمی و زمینه‌های پژوهشی را در بر می‌‌گیرد كه شامل اولویت‌هایی است كه در فصل سوم نقشة جامع علمی كشور در سه سطح الف، ب، و ج تعیین شده‌اند. بنابراین، دانشجویان فعال در رشته‌های مربوط به تمامی آن اولویت‌ها می‌توانند متقاضی استفاده از این برنامة حمایتی باشند.

شرایط و چگونگی حمایت

 1. متقاضی در حال تحصیل در مقطع دكتری باشد.
 2. مقالة متقاضی برای ارائه در قالب سخنرانی در همایشی بین‌المللی پذیرفته شده باشد.

در صورت پذیرش تقاضا، مركز هزینة بلیط رفت وبرگشت یا هزینة ثبت‌نام در همایش، و یا هزینة هر دو مورد را تأمین می‌نماید (هزینه‌های اقامت جزء موارد حمایتی مركز نمی‌باشد.)

مدارك مورد نیاز

 1. توضیح اجمالی در یك صفحه دربارة قرار داشتن پژوهش انجام شده و مقالة حاصل از آن در راستای درک یا حل مسائل یکی از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مراکز، و بخش‌های اجرایی، فرهنگی، خدماتی، صنعتی و غیره ( این توضیح باید به تأیید مرکز همکار رسیده باشد)
 2. فرم تكمیل شدة تقاضای حمایت مالی مركز مطالعات و همكاری های علمی بین المللی جهت شركت در همایش
 3. متن كامل یا چكیدة مقالة پذیرفته شده
 4. مشروح سوابق تحصیلی، علمی و پژوهشی (CV)
 5. دعوتنامة شركت در همایش برای ارائة مقاله از طرف كمیتة علمی همایش
 6. گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع دكتری از دانشگاه محل تحصیل

ارسال مدارك

مدارک ذکر شده باید در قالب یک پوشۀ زیپ‌شده (نام‌گذاری شده با نام خانوادگی متقاضی) به آدرس kiyanfar@cissc.ir ارسال شود. محدودیت زمانی برای ارسال تقاضاها وجود ندارد و کمیتۀ مربوطه به صورت مستمر هر 2 ماه یک‌بار تقاضاها را بررسی و نتایج را اعلام خواهد نمود. اطلاعات بیشتر از وبگاه www.cissc.ir و نیز از طریق پست الکترونیک kiyanfar@cissc.ir و تلفن گویای+98218-891-9894 بخش کارشناسان داخلی 1 قابل دسترسی است.