اطلاعیه مهم: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از دانشگاه های طرف قرارداد با دانشگاه مازندران در کشور ترکیه، بورس مولانا سال 2021-2020 به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس Covid-19 لغو شده است. هر گونه تغییراتی در مورد بورس مولانا از طریق وبسایت همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه مازندران به اطلاع علاقه مندان خواهد رسید.

 

بر اساس قوانین Council of Higher Education کشور ترکیه، تبادلات دانشجو واساتید سال 2020 با دانشگاه های کشور ایران به رشته های Science و Engineering محدود می شود. (دانشکده های ریاضی، شیمی، زیست شناسی، فیزیک و فنی و مهندسی)

 

برنامه ی مولانا چیست؟

برنامه تبادل مولانا، برنامه ای است که هدف آن تبادل دانشجو و اساتید دانشگاهی بین مؤسسات آموزش عالی ترکیه و مؤسسات آموزش عالی سایر کشورها است. با آیین نامه منتشر شده در 23 آگوست 2011 (شماره: 28034) ، تبادل دانشجویان و اساتید دانشگاهی بین مؤسسات آموزش عالی ترکیه و مؤسسات آموزش عالی سایر کشورها امکان پذیر شده است. برنامه تبادل مولانا متفاوت از سایر برنامه های تبادل دانشجو و اساتید ، تمام موسسات آموزش عالی جهان را بدون در نظر گرفتن منطقه آنها شامل می شود.

 

چه کسی می تواند از برنامه تبادل مولانا بهره مند شود؟

دانشجویانی که در دانشگاه های رسمی  در حال تحصیل باشند (به شرط اینکه مؤسسات آموزش عالی پروتکل دو جانبه تبادل مولانا را امضا کنند) می توانند از برنامه تبادل مولانا بهره مند شوند.علاوه بر این ، کلیه اساتیدی که در یک موسسه آموزش عالی مشغول به کار هستند ، به شرط اینکه مؤسسات آموزش عالی پروتکل دو جانبه تبادل مولانا را امضا کنند ، می توانند ازاین برنامه بهره مند شوند.

دانشجویان می توانند برای یک (حداقل) یا دو (حداکثر) ترم در خارج از کشور تحصیل کنند. کمک هزینه فقط به یک ترم تعلق میگیرد. دوره های ترم با توجه به سیستم های آموزشی ممکن است متفاوت باشد اما کل دوره مبادله نمی تواند بیش از یک سال تحصیلی باشد. همچنین ، کادر علمی دانشگاه می توانند از یک هفته (حداقل) تا سه ماه (حداکثر) با استفاده از این طرح به دانشگاه های ترکیه بروند. کمک هزینه روزانه فقط برای مدت زمانی دو هفته پرداخت می شود. تاریخ سفر اساتید باید در بین بازه ی زمانی 28 سپتامبر 2020 تا 31 آگوست 2021 باشد.

 

کمک هزینه برنامه ی تبادل مولانا چه مقدار است؟

مقدار کمک هزینه برنامه ی مولانا، مبلغ 1300 لیر به دانشجویان می باشد (در کل 5200 لیر). دانشجو بایستی کلیه هزینه های اقامت و تغذیه و ایاب و ذهاب خویش را براساس این رقم ساماندهی کند. البته به دانشجوی ایرانی برگ اقامت و کارت دانشجوئی موقت صادر خواهد شد که می تواند همانند سایر دانشجویان ترک از امکانات دانشگاه مهمان استفاده کند. هزینه رفت و برگشت دانشجو را طرف ترکیه ای پرداخت نمی کند.

برای اساتید، مبلغ 55 لیر روزانه (45 لیر به مربیان) و مبلغ 3100 لیر برای رفت و آمد پرداخت می شود. (کمک هزینه برای مدت زمان دو هفته می باشد)

 

شرایط گزینش دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد:

(دانشجوی متقاضی مشغول به تحصیل در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد بایستی برای استفاده از بورسیه کوتاه مدت واجد شرایط ذیل باشد)

 •  معدل برتر
 • دانشجویان مقطع کارشناسی که مشمول نظام وظیفه هستند واجد شرایط شرکت در این بورس نمی باشند.
 •  دانشجویان کارشناسی دارای نمره ی زبان عمومی بالای 16 باشند.
 •  مدرک معتبر زبان: ...UMET, IELTS, MSRT (یو ام ایی تی مدرک آزمون زبان دانشگاه مازندران می باشد) - اگر دارای مدرک زبان نیستید ولی بر زبان انگلیسی تسلط دارید، لطفا برای هماهنگی زمان مصاحبه اسکایپی با دفتر همکاری های علمی بین المللی با این آدرس ایمیل در ارتباط باشید : oisc.umz@gmail.com
 • دانشجوی کارشناسی ارشد در هنگام ثبت نام (که در بهمن و اسفند ماه هر سال انجام می شود) باید در حال تحصیل در ترم دوم باشد. در همان زمان ثبت نام می تواند انتخاب کند که تصمیم دارد در ترم پاییز تبادل انجام گیرد یا در ترم بهار.
 •  دانشجوی کارشناسی می بایستی حداقل در حال تحصیل در ترم و حداکثر در حال تحصیل در ترم ۶ باشد -در هر صورت ثبت نام باید در ماه بهمن و اسفند صورت گیرد.

 

شرایط گزینش دانشجوی دکتری

دانشجوی متقاضی مشغول به تحصیل در دوره دکتری بایستی برای استفاده از بورسیه کوتاه مدت واجد شرایط ذیل باشد.

 • معدل برتر
 • مدرک معتبر زبان: ...UMET, IELTS,MSRT (یو ام ایی تی مدرک آزمون زبان دانشگاه مازندران می باشد) -  اگر دارای مدرک زبان نیستید ولی بر زبان انگلیسی تسلط دارید، لطفا برای هماهنگی زمان مصاحبه اسکایپی با دفتر همکاری های علمی بین المللی با این آدرس ایمیل در ارتباط باشید : oisc.umz@gmail.com
 •  حداکثر مشغول به تحصیل در ترم هفتم باشد.
 •  آزمون جامع را با موفقیت سپری کرده باشد.
 •  موضوع رساله دانشجو تصویب شده باشد.

 

این مدارک توسط The Council of Higher Education بررسی شده و حدودا پس از 3 ماه نتایج در وب سایت دانشگاه مقصد اعلام می شود و اسامی پذیرفته شدگان به دانشگاه مازندران ارسال می خواهد شد.

 

دانشگاه های طرف قرار داد با دانشگاه مازندران در برنامه ی تبادل مولانا :

 

لطفا سوالات خود را به این آدرس ایمیل بفرستید: oisc.umz@gmail.com

ثبت نام دانشگاه ها در حال حاضر فعال نمی باشد.

 

İnönü Üniversitesi

 

Bilecik Şeyh Edebali University

 

Afyon Kocatepe University

 

Karabuk University

 

Istanbul University

 

Manisa Celal Bayar University

 

Düzce Üniversitesi

Zonguldak Bülent Ecevit University

Sakarya University

 
 
 
 
Fırat University
   

 

 
 
اطلاعات دیگر: