ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

Erasmus+

اراسموس پلاس چیست؟

اراسموس پلاس برنامه بورس آموزشی تحت حمایت اتحادیه اروپاست که با هدف سازمان دهی تبادل دانشجو بین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اروپا و سایر نقاط جهان راه اندازی شده است. شما می‌توانید با تحصیل در خارج از کشور از طریق برنامه اراسموس پلاس مهارت‌های ارتباطی، زبانی و بین فرهنگی خویش را تقویت نموده و با گسترش مهارت خویش با موفقیت وارد بازار کار آینده شوید. طی این برنامه دانشجویان می‌توانند در دوره‌های کوتاه مدت در دانشگاه‌های اروپایی تحصیل کنند و از مزایا و امکانات آن‌ها بهره مند گردند.

مدت دوره فرصت تحصیل در خارج از کشور در چارچوب این برنامه می‌تواند حداقل ۳ ماه (یا یک نیمسال تحصیلی) وحداکثر ۱۲ ماه (یا دو نیمسال تحصیلی) باشد. شما برای گذراندن این دوره‌های کوتاه مدت نه تنها هزینه‌ای نمی‌پردازید، بلکه می‌توانید کمک هزینه برای تأمین بلیط رفت و برگشت به کشور مقصد و همچنین هزینه‌های اقامت را دریافت کنید. میزان این کمک هزینه بستگی به هزینه‌های زندگی در کشور مقصد و همچنین فاصله بین دو کشور دارد.

در حال حاضر دو نوع قرارداد ارسمس پلاس وجود دارد:

Key Action 1 (تبادل)

طبق این قرارداد دو دانشگاه امضا کننده می‌توانند نسبت به تبادل دانشجو، استاد و کارشناس تخصصی یا اداری اقدام نمایند. تعداد تبادلات در این نوع قرارداد وابسته به بودجه‌ای است که دانشگاه اروپایی از اتحادیه اروپا می‌گیرد و رشته‌هایی که تبادل در آنها صورت می‌پذیرد نیز قابل مذاکره می‌باشد. معمولاً مدت تبادلات دانشجویی بین ۳ تا ۱۰ ماه، تبادل اساتید بین ۷ تا ۳۰ روز و تبادل کارشناس بین ۷ تا ۱۵ روز انجام می‌گیرد. پس از انجام مذاکرات فنی بین طرفین و رسیدن به نتیجه نهایی در مورد تعداد و مدت تبادلات قرارداد به این دفتر ارجاع می‌شود تا پس از تکمیل و آماده سازی و اخذ امضا مسئول مربوطه نهایی و قابل اجرا گردد.

Key Action 2 (ظرفیت سازی)

در این نوع قرارداد چند دانشگاه از اتحادیه اروپا با چند دانشگاه غیرعضو شریک شده و بر روی پروژه‌ای که به صورت مشترک تدوین می‌کنند همکاری می‌نمایند. بدین صورت که پس از تدوین طرح اولیه پروژه آن را در اتحادیه اروپا ثبت می‌کنند و سپس در صورت تصویب، بودجه به پروژه تخصیص یافته و پروژه به صورت مشترک اجرا می‌شود. در این نوع پروژه‌ها بیشتر توسعه بین المللی سازی آموزش عالی هدف است و به اموری در زمینه تدوین سرفصل‌های جدید درسی، بین المللی سازی دانشگاه‌ها، نزدیکی صنعت و دانشگاه اختصاص می یابد.

توصیه می شود دانشکده‌های مختلف که با دانشگاهی عضو اتحادیه اروپا آشنایی قبلی دارند از آن دانشگاه درخواست همکاری در قالب برنامه اراسموس نمایند تا در صورت امکان موفق به عقد قرارداد در این قالب شده و به صورت تخصصی از مزایای آن برای رشته‌های خاص خود بهره مند شوند.

نخستین شرط استفاده از برنامه اراسموس پلاس ثبت نام در یکی از مراکز آموزش عالی در دوره‌ای است که منجر به مدرک تحصیلی گردد. دانشگاه مبدأ و مقصد شما بایستی قبلاً تفاهم همکاری و قرارداد تبادل دانشجویی اراسموس پلاس را امضا کرده باشند. در لیست زیر دانشگاه هایی که طرف قرار داد با دانشگاه مازندران هستند را مشاهده می کنید: (نتایج نهایی این قرارداد ها در مورد کمک هزینه و تعداد دانشجویان در ماه جولای منتشر می شود.)

Salzburg

University of Salzburg
Austria

Salzburg

University of Tuscia
Italy

Salzburg

Constantine the Philosopher University
Slovakia

Salzburg

Afyon Kocatepe University
Turkey

Salzburg

Ondokuz Mayıs University
Turkey

Salzburg

Yildiz Technical University
Turkey

Salzburg

Kastamonu University
Turkey

نتایج درخواست کمک هزینه ی تحصیلی قرار داد اراسمس پلاس در سال 2020 در ماه جولای منتشر می شود، پس از آن، دفتر همکاری های علمی و بین المللی اقدام به انتشار این اطلاعات در سایت کرده و دانشجویان می توانند با پر کردن فرم های آنلاین و آپلود مدارک مربوطه نسبت به شرکت در پروسه ی گزینش اقدام کنند.

دانشجوی متقاضی مشغول به تحصیل در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد بایستی برای استفاده از بورسیه کوتاه مدت واجد شرایط ذیل باشد.

 • معدل برتر
 • رزومه انگلیسی
 • مدرک معتبر زبان: .UMET, IELTS, MSRT (یو ام ایی تی مدرک آزمون زبان دانشگاه مازندران می باشد)....... (در صورت وجود)
 • دانشجوی کارشناسی ارشد دو ترم آخر دوره بودن
 • دانشجوی کارشناسی می بایستی حداقل ۳ و حداکثر ۶ ترم تحصیلی گذرانده باشد
 • انگیزه نامه به زبان انگلیسی (هدف خود از شرکت در این برنامه را بیان نمایید)
 • دعوت (احتمالی) به شرکت در مصاحبه ( توسط گروه آموزشی مربوطه و یا دفتر بین‌الملل دانشگاه)

دانشجوی متقاضی مشغول به تحصیل در دوره دکتری بایستی برای استفاده از بورسیه کوتاه مدت واجد شرایط ذیل باشد.

 • معدل برتر
 • رزومه انگلیسی
 • مدرک معتبر زبان: .UMET, IELTS, MSRT (یو ام ایی تی مدرک آزمون زبان دانشگاه مازندران می باشد)....... (در صورت وجود)
 • حداکثر مشغول به تحصیل در ترم هفتم باشد.
 • انگیزه نامه به زبان انگلیسی (هدف خود از شرکت در این برنامه را بیان نمایید)
 • دعوت (احتمالی) به شرکت در مصاحبه ( توسط گروه آموزشی مربوطه و یا دفتر بین الملل دانشگاه
 • آزمون جامع را با موفقیت سپری کرده باشد؛
 • موضوع رساله دانشجو تصویب شده باشد.
امتیازدهی