چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست روسای دانشگاه‌‌های ایرانی عضو اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر در ساری

 

برگزاری نشست روسای دانشگاه‌‌های ایرانی عضو اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر در ساری

 دیروز، چهارشنبه ۲۵ دی ماه، نشستی با حضور روسای دانشگاه‌های ایرانی عضو اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار گردید. در این نشست آقای دکتر کورش نوذری، رییس دانشگاه و آقای دکتر محمود عزیزی، مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی، به نمایندگی از دانشگاه مازندران حضور یافتند. هدف از برگزاری این نشست تبیین چارچوبی نظام‌مند جهت ایجاد، گسترش، همفکری و همکاری آموزشی-پژوهشی مابین دانشگاه‌های این اتحادیه و همچنین گسترش توان ملی در حل مشکلات و معضلات علمی-تحقیقاتی ملی و بین المللی می باشد.

متن سخنرانی دکتر نوذری در جلسه ی برگزار  شده در 25 دی 1398 در ساری

قسمتی از سخنرانی دکتر کوروش نوذری، رئیس دانشگاه مازندران در همایش رؤسای دانشگاه های ایرانی اتحادیه دانشگاه های دولتی کشور های حاشیه دریای خزر  (ASUCSRC)که در  25 دی ماه سال 1398 در شهر ساری، استان مازندران، ایران برگزار شد:
در عرصه بین الملل حساسیتی در رابطه با عدم توجه ایرانبهمقوله ی محیط زیست وجود دارد کهما خودمان نباید در جهت تشدید این حساسیت عمل کنیم. پیشنهاد این است که حوزه فعالیت دانشجویی را به صورت کاملا شفاف تدوین کنیم تا اینکه این فعالیت ها کجا و در چه مقوله هایی صورت گیرند. به طور مثال چند زمینه از قبیل ورزشی، عکاسی،فیلم برداری و ... نام برده شد. فعالیت های ورزشی که در آتیرائو قزاقستان در 8 اکتبر 2018 انجام شد توانست که تا حد زیادی موفق باشد. این فعالیت ها با برگزاری رویداد های مختلف باعث جمع کردن مردم در کنار هم و کمک بخشیدن به انجام تعاملات فرهنگی میان آنان شد و شور و نشات را در میان دانش آموزان جوان ازکشورهای مختلف حاشیه دریای خزرنشر داد.با این وجودجای خالی المپیاد های علمی در این میان احساس می شود. المپیادهای علمی ای که به نسبت به هزینه های کمتری برای برگزاری نیاز دارند و اتفاقاً، به نظر من کانون همکاری مناسب تری برای افزایش ارتباطات میان کشور های عضو اتحادیه است. این المپیاد ها می توانند در حد کارشناسی و  موضوعی: المپیاد ریاضی، المپیاد فیزیک، المپیاد زیست محیطی یا هر عنوان دیگری که هر شرکت کننده می تواند بر اساس رشته تخصصی و تجربیات خودش در آنها شرکت کند برگزار شوند.
نکته ای که اینجا وجود دارد بحث نوشتار است و نوشتار کلمه ای عام است. ما میخواهیم نوشته هایدانشجویان اتحادیه خزر در چه زمینه ای و در چه مقوله ای باشند تا آنها را در مسابقه هایی که برگزار می کنیم ارائه دهند. پیشنهادم این است که "حفظ محیط زیست" و در عنوان عام خودش "مدیریت سبز" با  همه ی معانی و مفاهیمی که می تواند داشته باشد میتواند نقطه شروع و موضوعی برای یک "مسابقه نوشتار" باشد که زیاد هزینه بر و زمان بر نیست و می توان از طریق اینترنت و فضای مجازی آن را مدیریت کرد.
در مورد "رفتار بهره ورانه در دانشگاه ها" باید بگویم که به اعتقاد من شاید بعضی از این جلسات نیاز به مراجعه حضوری اساتید و بزرگان شاید از گوشه و کنار این نوار سرسبز و انشاءالله سر افراز خزری نیازی نباشد. پیشنهاد من این است که از سیستم ویدیو کنفرانس و وبینار در جلسات آتی بیشتر استفاده کنیم.

 

سپاسگزارم


١٣:٣٠ - 1398/10/26    /    شماره : ٢٤٨٥٦    /    تعداد نمایش : ٥٧