چاپ        ارسال به دوست

گزارش سفر خانم دکتر نوین تولایی، استاد دانشگاه مازندران به دانشگاه اوپوله

 سفر خانم دکترنوین تولایی که برای شرکت در برنامه اراسموس بر اساس تفاهم نامه با دانشگاه اپوله از 5 تا 11 خرداد ماه برنامه ریزی شده بود، انجام شد. گزارش روزانه آن به شرح زیر می باشد:

5 خرداد: سفر به اپوله

6 خرداد: همایش "شهرهای قرن بیست و یکم" با سخنرانی‌هایی در زمینه "مسائل و چالش‌های جغرافیای شهری در لهستان در رویارویی با تغییرات سیستم جاری"، "حیاتبخشی و ارزش فضاهای شهری" و "فضای شهری مجموعه‌های مسکونی" آغاز گشت. در ساعت 11:45 سخنرانی خانم دکتر تولایی با عنوان "به سوی شکل شهر منسجم: رویکرد فضایی برای توسعه شهری بابلسر"، و سپس پرسش و پاسخ با حاضران انجام شد. سخنرانی آقای دکتر محمود شارع‌پور،  استاد گروه جامعه شناسی دانشگاه با عنوان " تغییر شکل فضای عمومی: ارزیابی همگانی بودن مکان‌های عمومی شهری" به همراه پرسش و پاسخ با حاضران مورد استقبال قرار گرفت. در ادامه سخنرانی‌هایی با عنوان "سیستمهای هشدار زودهنگام برای توسعه پایدار" و " بودجه بندی مشارکتی، به مثابه ابزاری برای تقویت سرمایه طبیعی، و تاب آوری شهر نسبت به تغییرات اقلیمی"، "مسائل و چالش‌های حمل و نقل در کابل" انجام شد. سایر سخنرانیها تا ساعت 18:00 ادامه یافت. بعد از آن ضیافت شام توسط دکتر یانوش سوادجک دبیر محترم کنفرانس برای شرکت کنندگان در همایش برگزار شد که در آن ضمن تشکر از سخنرانان و ارائه گزارشی از توسعه فعالیتهای امور بین‌الملل دانشگاه اپوله، خواستار همکاریهای بیشتر بین دانشگاهی شدند.

7 خرداد: سخنرانیها از ساعت 8:30 تا 12:30 با عنوان‌هایی چون " نفوذ ساختار فضایی و کارکردی مراکز خدماتی محلی برای حیاتبخشی به مجموعه های مسکونی"، "گسترش گردشگری در خانه های مراکز تاریخی شهرها"، "مشارکت مردمی در زمینه سرمایه گذاری‌های عمده شهری"، "تکامل مفهوم شهر خلاق"و "پتانسیل نوآوری در شهرهای لهستان" ارائه شد.

8 خرداد: سخنرانی آقای دکتر محمود شارع پور در مورد معرفی کشور ایران برای دانشجویان در دانشکده اقتصاد اپوله ایراد شد.  بعد از ظهر، گشت شهری در اپوله برای تهیه فیلم و عکس از فضاهای فعال شهری انجام شد.

9 خرداد:  کارگاهی توسط خانم دکتر تولایی با عنوان "آشنایی با هنر ایرانی تذهیب: طراحی اسلیمی و ختایی" برای دانشجویان دانشکده هنر اپوله به مدت 4 ساعت برگزار شد. این کارگاه در ادامه کارگاه خوشنویسی بود که در سفر ماه نوامبر سال گذشته ایشان در این دانشکده برگزار شده بود. 

شب فرهنگی ایران در ساختمان مرکز فرهنگی دانشگاه اپوله به طرز زیبا و تاثیرگذاری برگزار شد. دانشجویان پرتلاش ایرانی (رضا علی پور، نگار شهریاری، غنچه علیزاده، و زهرا مؤمنی) که برای شرکت در برنامه اراسموس از دانشگاه مازندران برای شش ماه آمده بودند به سرپرستی آقای دکتر محمود شارع پور، در مورد ایران سخنرانی، پخش فیلم و اسلاید بسیار جذابی داشتند. خانم دکتر تولایی هم معرفی کوتاهی در مورد خوشنویسی ایرانی داشتند. در پایان شام بسیار لذیذی که توسط دانشجویان ایرانی تهیه شده بود صرف شد.

10 خرداد: خانواده و روابط خانوادگی در اپوله از اهمیت زیادی برخوردار است. سرکار خانم دکتر مگدالنا هلاوکس Dr. Magdalena Hlawaczبرای گذراندن یک روز در خانواده لهستانی از خانم دکتر تولایی دعوت کردند که به اذعان ایشان بسیار دلپذیر بود و شباهتهایی با روابط خانوادگی و پذیرایی در ایران داشت. در ادامه از برنامه های "شب فرهنگی لهستان" که فضاهای شهری را مملو از جمعیت کرده بود، بازدید شد.

در 11 خرداد ایشان به وطن بازگشتند. خانم دکتر تولایی مراتب تشکر خود را از اقای دکتر عزیزی مدیر دفتر همکاریهای علمی و بین المللی دانشگاه و خانم صادقی معاون دفتر همکاری ها جهت تدارک این سفر ابراز داشتند. دفنر همکاری های علمی بین المللی نیز اروزی شادکامی و موفقیت برای خانم دکتر نوین تولایی دارد.


١٠:٢١ - 1398/03/28    /    شماره : ٢٠٦٣٩    /    تعداد نمایش : ٢٤٠