چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی دکتر استانکومیر نیچیا، استاد زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه اوپوله در دانشگاه مازندران و گزارش کوتاهی درباره آن

اقای دکتر استانکومیر نیچیا استاد زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه اوپوله که بر اساس برنامه تبادل دانشجو و استاد اراسموس+ (erasmus +) به ایران سفر کرده بود، سخنرانی را در دانشگاه مازندران ایراد کرد. این سخنرانی که با برنامه ریزی مدیر دفتر روابط بین الملل، اقای دکتر عزیزی و مدیر گروه زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه مازندران اقای دکتر غلامحسین زاده برگزار شده است، به موضوع " تغییرات اقلیمی و روایت داستانی: بازنمایی تغییرات اقلیمی در داستان ها و فیلم ها" پرداخت.

اقای نیچیا سخنرانی خودشان را با معرفی کوتاهی از کشور لهستان و شهر و دانشگاه اوپوله اغاز نمودند. در ادامه ایشان به موضوع تغییرات اقلیمی و توضیح کوتاهی از ان پراختند که به نظر ایشان یک مسئله بغرنج و مهم است. سپس اقای نیچیا با نقل قولی از خانم نائومی کلین، این موضوع را یک موضوع چالش برانگیز برای بشر در عصر حاضر دانسته اند. در ادامه بحث، ایشان موضوع تغییرات اقلیمی را با توجه به زمینه های دیگر مانند شبکه های اجتماعی، سینما، هنر و ادبیات و بازی های ویدیویی توضیح دادند. ایشان در ادامه، به بحث درباره رمان و تغییرات اقلیمی پرداختند. ایشان این بحث را یک پدیده نوظهوردرعصر حاضر میدانست که به تازگی در مرکز توجه نویسندگان و منتقدان قرار گرفته است. ایشان در ادامه موضوع تغییرات اقلیمی را در مدیوم سینما دنبال کردند. ایشان با مثال زدن تعدادی از فیلم های مرتبط با موضوع تغییرات اقلیمی، به اهمیت این بحث تاکید کردند. ایشان در ادامه افزودند به دلیل نظام سرمایه داری حاکم و ماهیت "مصرف کنندگی" هالیوود، توجه چندانی به موضوع تغییرات اقلیمی و محیط زیستی در سراسرسینمای جهان نمی شود. در ادامه بحث، ایشان به برخی از فعالیت های اجتماعی و سیاسی در جهت اشنا کردن عموم به مسئله تغییرات اقلیمی اشاره  کرد. 

* اقای دکتر استانکومیر نیچیا، استاد زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه اوپوله

به عنوان مثال ایشان تلاش های خانم جوان سوئدی برای جلب توجه مردم به معضلات محیط زیستی و همینطور طرح GNDنمایندگان کنگره امریکا برای حفظ محیط زیست را برای حاضران در مراسم شرح داد.

عکس بالا متعلق به دخنر سوئدی می باشد که یک جنبش محیط زیستی را در سراسر اروپا به راه انداخته است

ایشان در پایان سخنرانی خود توصیه های خود را برای ورود موضوع تغییرات اقلیمی به صحنه های جهانی را شرح داد. در پایان مراسم، دانشجویان سوالات خود را برای اقای دکتر نیچیا مطرح  کردند و ایشان نیز به سوالات حاضران پاسخ داد. شایان ذکر است که این سخنرانی، با استقبال بسیار خوب استادان و دانشجویان قرار گرفت. اقای دکتر استانکومیر نیچیا در ادامه برنامه خود، در کلاس های دانشجویان زبان و ادبیات انگلیسی و اموزش زبان انگلیسی حضور می یابد و موضوعات مختلفی را با دانشجویان مورد بحث قرار می دهد.

 


١١:٤٤ - 1398/02/03    /    شماره : ٢٠١٤٩    /    تعداد نمایش : ١٠٧