چاپ        ارسال به دوست

گزارش سفر به دانشگاه اوپوله لهستان در راستای برنامه تبادل علمی Erasmus +

به منظور تبادلات علمی بین دو دانشگاه مازندارن و دانشگاه اپوله لهستان، سفر علمی اینجانب از روز دوشنبه چهارم مارس  به مدت 5 روز در دانشگاه اپوله لهستان و دانشگاه های دیگر لهستان به طول انجامید. در این دیدار که با هماهنگی و کمک پروفسور آرکادیوش نواک مدیر محترم گروه اکولوژی دانشگاه صورت گرفته است، ضمن دیدار و تبادل نظر علمی با گروه های مختلف علوم زیستی این دانشگاه و اعضاء هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، دستاورد های علمی زیر را به همراه داشته است:

1-برگزاری کارگاهی در زمینه پوشش های وتلند ها در مناطق ایرانی تورانی که با مدیریت پروفسور نواک و اینجانب به انجام رسید که مورد استقبال خوب دانشجویان و اساتید بخش زیست شناسی دانشگاه قرار گرفت. در این کارگاه با اشاره مقدماتی بر اصول مقدماتی اکولوژی و تقسیم بندی های پوشش گیاهی مورد نیاز برای انجام آنالیز های اکولوژیکی با تاکید بر آنالیز پوشش گیاهی مناطق وتلند در مناطق ایرانی تورانی اشاره شد. در ادامه برای انجام این آنالیز ها به صورت عملی، از نرم افزار های مختلفی استفاده شد که طریقه کار با آن آموزش داده شد. آنالیز ها روی داده های جمع آوری شده از ایران و آسیای مرکزی صورت گرفت که نتیجه آن انتشار مشترک نتایج به صورت مقاله در آینده ای نزدیک خواهد بود.

کارگاه آموزشی در دانشگاه اپوله

2-صبح روز سه شنبه پنجم مارس، سخنرانی تخصصی در بین اعضاء هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برگزار گردید که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت. سخنرانی همراه با پرسش و پاسخ حاضرین به مدت 2 ساعت به طول انجامید.

سخنرانی با موضوع وتلند ها در دانشگاه اپوله

در ادامه از مرکز در حال تاسیس تحقیقات علوم گیاهی دانشگاه اوپوله که در خارج از شهر قرار گرفته است (پارک پومولوژی Prószków(، بازدیدی بعمل آورد. در آینده در این مرکز باغ گیاهشناسی و گلخانه های تحقیقاتی برای انجام آزمایش های مربوط به بخش علوم گیاهی صورت خواهد گرفت.

3- روز چهارشنبه ششم مارس برای سخنرانی و بازدید از باغ گیاهشناسی و مرکز تحقیقات گیاهشناسی دانشگاه وروتسلاو Wroclawعازم این شهر شدیم. در ابتدا بازدیدی از باغ گیاهشناسی این مرکز انجام شد. پروفسور زیگمونت کانسکی مدیر باغ گیاهشناسی میزبان ما در این بازدید بوده اند. ایشان توضیحات کامل و مبسوطی بر تعداد گونه های گیاهی موجود، وضعیت تبادلات علمی در باغ و احیانا تبادلات علمی آینده با دانشگاه مازندران ارائه نمودند. سپس سخنرانی اینجانب با موضوع جنگل های هیرکانی در موسسه تحقیقات گیاهشناسی این دانشگاه به انجام رسید که مورد استقبال اعضاء هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی قرار گرفت.

بازدید و سخنرانی در دانشگاه وروتسلاو

4-روز پنجشنبه عازم کراکوو و دانشگاه گاگیلونیان در این شهر شدیم تا سخنرانی بعدی اینجانب با موضوع اندمیسم در ایران به انجام رسد. ای سخنرانی با استقبال دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه روبرو شد. بعد از سخنرانی بازدیدی از بخش های مختلف دانشگاه و بویژه هرباریوم و باغ گیاهشناسی دانشگاه صورت گرفت. ضمنا در خصوص همکاری های آینده بین دانشگاه مازندارن و اعضاء هیات علمی دانشگاه گاگیلونیان نیز بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

5-آخرین سخنرانی اینجانب با موضوع گونه های اندمیک و راهکار های حفاظتی آنها در باغ گیاهشناسی آکادمی علوم ورشو در شهر وارشو به انجام رسید. با توجه به اینکه این باغ گیاهشناسی با دانشگاه مازندران تفاهم نامه همکاری امضا نموده است، در خصوص موضوعات مشترک و راهکار های تبادلات علمی بین این دو مرکز با مدیر مرکز پروفسور پاول کویز بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

بازدید و سخنرانی در باغ گیاهشناسی ورشو و دیدار با پروفسور پاول کویز (مدیر باغ گیاهشناسی)

نتیجه گیری کلی: این سفر یکی از پربارترین سفر های علمی اینجانب بوده است به طوریکه در طول 5 روز اقامت درکشور لهستان از 4 مرکز مختلف علمی در شهر های مختلف این کشور بازدید بعمل آمد و تا حد توان سعی شد علاوه بر تبادلات علمی حال و آینده بین دانشگاه مازندران و این مراکز، به پتانسیل های واقعی علمی و فرهنگی ایران و دانشمندان ایرانی برای بسط و گسترش همکاری های بین المللی تاکید گردد. لازم است از ابتکار دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه مازندران و رئیس محترم این دفتر جناب آقای دکتر عزیزی و کارشناس محترم سرکار خانم صادقی، برای فراهم آوردن بستر این همکاری های بین المللی صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم و در پایان امیدوارم در آینده تعداد دانشگاه های مرتبط با دانشگاه مازندران افزون تر گردد تا بتوان در قالب همکاری های گسترده و بین المللی، دانشجویان و محققین دانشگاه بیش از پیش از توان بالقوه خود برای به نتیجه رساندن پروژه های بزرگ بین دانشگاهی استفاده نمایند.


١٨:١٦ - 1397/12/20    /    شماره : ١٩٩٧٧    /    تعداد نمایش : ١٨٥