چاپ        ارسال به دوست

گزارشی از اعزام دانشجویان دانشگاه مازندران به دانشگاه اپوله کشور لهستان برای گذراندن یک ترم تحصیلی

چهار دانشجوی دانشگاه مازندران به نامهای نگار شهریاری، رضا علیپور، سیده غنچه علیزاده، و زهرا مومنی در رشته های اقتصاد، ادبیات انگلیسی، و جامعه شناسی به دانشگاه اپوله لهستان در قالب طرح اراسموس پلاس اعزام شدند. ارسموس پلاس طرح تبادل دانشجویی بین دانشگاه های اتحادیه اروپا با کشور های در حال توسعه می باشد که هدف آن تبادلات فرهنگی و علمی و جهت غنی تر ساختن سرمایه ها ی اجتماعی است. دانشگاه مقصد  یا همان دانشگاه اپوله، یکی از دانشگاه های رو به رشد در حوزه های مختلف اعم از اقتصاد، زبان، پزشکی، زیست شناسی، جامعه شناسی، روان شناسی و... به تدریس دانشجویان میپردازد.
شیوه اتخاب دانشجویان: ابتدا سه دانشجو از گروه آموزشی تعیین شده انتخاب شدند. انتخاب نهایی میان این کاندید ها در مصاحبه نهایی با اساتید مربوطه دانشگاه اپوله که از نظر توان علمی و زبانی آن ها را میسنجید صورت گرفت. پس از انتخاب نهایی، دانشجویان انتخاب شده با کمک دفتر بین الملل دانشگاه  شروع به تکمیل فرم های ثبت نام در دانشگاه اپوله و اقدام به گرفتن وقت سفارت لهستان نمودند.
 
     
 
 

این گروه از دانشجویان اعزامی در گزارشی که به دفتر بین الملل دانشگاه فرستادند اذعان نمودند: همکاری سفارت لهستان با این طرح و دانشجویان آن بسیار عالی بود و هرگاه ما با مشکلی روبرو می شدیم، سفارت به تمام سوالات ما پاسخگو بود. پس از انجام تمامی مقدمات و گرفتن ویزا، سفر ما آغاز شد و پس از پروازی با یک توقف در اکراین، در تاریخ 29/11/1397 به شهر ورشو پایختت لهستان رسیدیم و پس از پیمودن چند ساعتی با قطار به شهر زیبای اپوله یعنی مقاصد نهایی مان وارد شدیم که انتظار میرود تا تاریخ 26/4/1398 در دانشگاه اصلی این شهر تحصیل مان را ادامه دهیم.

همچنین در اولین روز ورودمان به لهستان و شهر ورشو، با مردمی بسیار خونگرم و مشتاق به کمک روبرو شدیم و توانستیم بدون کمترین مشکلی از ورشو به شهر اپوله برسیم. در بدو ورود متوجه شدیم که اکثر مردم به زبان انگلیسی مسلط اند یا حداقل با این زبان آشنایی دارند و مشکلی برای ارتباط با مردم نداشتیم. پس از رسیدن به شهر اپوله، با تاکسی به خوابگاهی که دانشگاه اپوله برای ما تدارک دیده بود رسیدیم. طی روز های بعد، هر کدام از ما با راهنمایی که دانشگاه در طرح بادی منتور  (Buddy Mentor) برای ما انتخاب کرده بود آشنا شدیم تا در شناخت شهر و مراحل اداری امور ثبت نام هیچ مشکلی نداشته باشیم.

در پایان دانشجویان اعزامی اضافه کردند: در هفته ی جاری، کلاس های زبان انگلیسی آکادمیک برای ما برگزار میشود که برای تمام دانشجویان ارسموس اجباری است. این کلاس ها برای ما فرصتی فراهم میکند تا مشکلاتی که در زبان انگلیسی داریم را متوجه شویم و در حل آن اقدام کنیم. همچنین این کلاس ها موجب شد با دیگر دانشجویان طرح ارسموس آشنا شویم: دانشجویانی که از کشورها و فرهنگ های مختلف به دور هم گرد آمده اند. هفته ی آینده کلاس های اختصاصی ما شروع خواهد شد وامیدواریم در این فرصت عالی بتوانیم تجارب جدیدی را در زمینه های تحصیلی، فرهنگی و اجتماعی به دست آوریم.

دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه مازندران برای این دانشجویان ترم تحصیلی خوب و پرباری را در دانشگاه اپوله آرزومند است

 
 
 
 
 
 
 
 


٠٩:٠٩ - 1397/12/09    /    شماره : ١٩٩٠٣    /    تعداد نمایش : ٣٢٨