چاپ        ارسال به دوست

گزارش سفر آقای ایرج اسدی عضو هیات علمی گروه شهرسازی دانشگاه مازندران به دانشگاه اپوله کشور لهستان

گزارش سفر آقای ایرج اسدی عضو هیات علمی گروه شهرسازی دانشگاه مازندران به دانشگاه اپوله کشور لهستان:

اینجانب از تاریخ 25 نوامبرتا 5 دسامبر در قالب برنامه اراسموس پلاس (تبادل اساتید و دانشجو اروپایی و غیر اروپایی) در شهر اپوله لهستان حضور داشتم. در طی 8 روز اقامت در اپوله و دانشگاه این شهر چهار عنوان سخنرانی و فعالیت های ذیل به انجام رسید:
 
1. روز 26  نوامبر جلسه ای با معاون دانشگاه اپوله (دکتر یانوش) و دو تن از همکاران مرتبط با دفتر اراسموس برگزار شد که طی آن برنامه کاری و ارایه سخنرانی ها از سوی  ایشان به اینجانب اعلام شد؛ در ادامه جلسه، به همراه ایشان موزه و محوطه بیرونی دانشگاه را بازدید کردیم و توضیحات مختلف درباره تاریخ تحولات دانشگاه و تغییرات کالبدی صورت گرفته در آن به ویژه طی سال های بعد از جنگ جهانی دوم تشریح شد.
 
2. سخنرانی اول در روز سه شنبه ساعت 30/10 به عنوان «مقدمه ای بر نظام برنامه ریزی شهری ایران» برای اساتید دانشکده اقتصاد و دانشجویان دکتری برنامه¬ریزی شهری و مدیریت زمین ارایه شد که با پرسش و پاسخ  از سوی حاضرین به اتمام رسید.
 
3. سخنرانی دوم ساعت 13 روز سه شنبه با عنوان «سکونتگاه¬های غیررسمی در ایران» برای دانشجویان فوق لیسانس برنامه ریزی شهری و مدیریت زمین ارایه شد که در کلاس دکتر یانوش و با حضور  نزدیک 40 دانشجوی فوق لیسانس برگزار شد.
4. سخنرانی سوم ساعت 15 همان روز با عنوان «راهبردهای مقابله با چالش های شهرنشینی در ایران» برای گروه دیگری از دانشجویان فوق لیسانس ارایه شدکه با پرسش و پاسخ از سوی دانشجویان به پایان رسید.
 
5. سخنرانی چهارم در روز پنج شنبه 28 نوامبر از ساعت 30/10 تا 12 با عنوان «مکانیزم های مشارکت اجتماعی  در طرح های توسعه شهری» برای دانشجویان لیسانس شهرسازی ارایه شد که با بررسی تطبیقی نظام برنامه ریزی شهری ایران و دیگر کشورها و نیز بحث در خصوص مکانیزم های مشارکت مردمی در تهیه طرح های توسعه شهری همراه بود. این جلسه بیشتر ماهیتی کارگاهی داشته و با پرسش و پاسخ های متعدد همراه بود.
 
6. روز شنبه 30 نوامبر اینجانب با همراهی آقای دکتر یانوش معاونت دانشگاه اپوله به شهر وروتسلاو سفر کردیم. ایشان از ساعت 30/10 صبح تا 19 غروب با گردش داخل بافت تاریخی شهر اطلاعات بسیار مفیدی درباره  تاریخ شکل گیری و ساختار و عملکردهای مختلف شهر از بدو شکل گیری در قرن سیزدهم تا دوران معاصر به ویژه تحولات بعد از جنگ جهانی دوم ارایه کردند که می تواند به عنوان منبع بحث برای دروس تاریخ شهرنشینی و تحولات آن و تحلیل فضاهای شهری به کار آید.
 

    

 
دستاوردهای مهم این سفر
 
• برنامه تبادل استاد و دانشجو در قالب طرح اراسموس پلاس فرصت بسیار مغتنمی است برای اساتید و دانشجویان هر دو دانشگاه تا با آشنا شدن با توانمندی های همدیگر بتوانند برای برنامه ریزی فعالیت های علمی و پژوهشی مشترک بیش تر آماده شوند.
 
• در این سفر اینجانب با تاریخ و ساختار و عملکرد برخی از شهرهای لهستان آشنایی اولیه و مفیدی پیدا کردم به ویژه در خصوص تحولات عظیم صورت گرفته در این کشور در حوزه شهرسازی و توسعه زیرساخت که تحت تاثیر برنامه های تعادل منطقه ای اتحادیه اروپا و بودجه های اروپایی صورت گرفته است.
 
• بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که نشریات علمی-پژوهشی دانشگاه اپوله می تواند مقصد خوبی برای برخی مقالات همکاران دانشگاه مازندران باشد و این پیشنهاد و علاقمندی برای چاپ مقالات علمی همکاران دانشگاه مازندران از سوی معاونت دانشگاه به اینجانب اعلام شد.
 


١٤:٢٢ - 1397/09/23    /    شماره : ١٩٢٨٠    /    تعداد نمایش : ٤٦٤