چاپ        ارسال به دوست

گزارش نشست تخصصی حقوق و توسعه

نشست تخصصی حقوق و توسعه با همکاری دانشکده علوم اقتصادی و اداری دانشگاه  مازندران، معاونت پژوهشی و معاونت فرهنگی دانشگاه مازندران و دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی در روز دوشنبه  27 فروردین از ساعت 8 و 30 در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران برگزار گردید. 
 
 
در ابتدای نشست آقای دکتر گیلک ریاست محترم دانشکده علوم اقتصادی و اداری از اهمیت مطالعات بین  رشته ای، و ارتباط مهم اقتصاد و حقوق سخن گفتند. سپس آقای دکتر مجتبی قاسمی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی پس از توضیح در مورد چگونگی برگزاری این نشست در ارتباط با اهمیت حکمرانی خوب در فرایند توسعه و تحولات آن در ایران توضیحات کوتاهی ارائه کردند. 
پروفسور شفر عضو هیات علمی دانشگاه هامبورگ و استاد صاحب نام در عرصه ی حقوق و اقتصاد، که به دعوت دانشگاه مازندران به ایران سفر کرده بودند، سخنران کلیدی این نشست بودند. موضوع سخنرانی ایشان  "چالش های نظام حقوقی در فرایند توسعه ؛ اصلاحات ضروری در نظام حقوقی در جهت توسعه اقتصادی" بود که به زبان انگلیسی ارائه شد. آقای دکتر مجتبی قاسمی بخش اصلی سخنان پروفسور شفر را برای حاضرین به فارسی ترجمه کردند.
 
 
جناب آقای دکتر روشن عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و معاون سابق وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری از دیگر سخنرانان این نشست بودند که در مورد مشکلات حقوقی در ارتباط با ورشکستگی بنگاه ها و تاثیر آن بر فرایند توسعه سخن گفتند. 
خانم دکتر زهرا کریمی عضو هیات علمی دانشگاه مازندران مقاله ای تحت عنوان " نظام حقوقی تسهیل کننده یا مانع توسعه" ارائه کردند؛ آقای دکتر ایرج بابایی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در باره¬ی مفهوم حاکمیت قانون سخنرانی کردند. آخرین سخنران این نشست آقای جواد اقدس طینت، دانشجوی دکتری اقتصاد دانشگاه مازندران بودند که در مورد "اقتصاد و حقوق از نظریه تا عمل: بیم ها و امید ها برای ایران" سخن گفتند.  سپس دانشجویان پرسش های خود را حول وضعیت حقوق بین الملل و تعهد دولت ها نسبت به آن، به ویژه در ارتباط با برجام، و راهکارهای افزایش پایبندی به قانون مطرح کردند که پروفسور شفر به سئوالات پاسخ دادند. جلسه در ساعت 12 و45 دقیقه پایان یافت. در کل مطالب بسیار ارزشمندی از سوی سخنرانان مطرح گردید و دانشجویان و اعضای هیات علمی گروه های اقتصاد، حقوق و علوم سیاسی از این نشست استقبال نسبتا خوبی داشتند.
 


٠٨:٤٥ - 1397/02/01    /    شماره : ١٦٧١١    /    تعداد نمایش : ٦٤٢