چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی دکتر مصطفی رستمی عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری در کنفرانس بین المللی نوروز در قزاقستان

 
دکتر مصطفی رستمی در آستانه فرا رسیدن نوروز باستانی، در کنفرانس بین المللی "نوروز؛ میراث فرهنگی ناملموس" که در اسفند ماه 1396 / مارس 2018 به میزبانی کشور قزاقستان در دانشگاه آتیراو و با حضور کم نظیر پژوهشگران دوازده کشور نوروز و دیگر کشورهای جهان به همراه جشن باشکوه نوروز برگذار گردید، شرکت کردند و با دو سخنرانی به ارائه پژوهش های خود در حوزه مطالعات فرهنگی و میراث شفاهی سرزمین های نوروز پرداختند. 
 
سخنرانی در روز نخست کنفرانس
 
دکتر رستمی در روز نخست کنفرانس، سخنرانی علمی خود را با موضوع "اشتراکات صنایع دستی در سرزمین های نوروز" ارائه کردند. ایشان در مقاله خود تاکید داشتند که: "علاوه بر مواد و شیوه های ساخت، بسیاری از طرح ها و نقش های به کار رفته در محصولات صنایع دستی کشورهای حوزه فرهنگی نوروز، شباهت و پیوندهای قابل توجهی با سلیقه ها و سبک های صنایع دستی ایران دارد و این نشان می دهد، تبادلات دیرین تاریخی، فرهنگی و اقتصادی ملت های حوزه فرهنگی نوروز در طول روزگاران، سبب ایجاد میراث مشترک و پیوندی ناگسستنی میان ملت های منطقه گردیده است و این برای توسعه فرهنگی و اقتصادی حال و آینده این ملت ها، فرصتی قوام یافته و تاریخی است."  
 
سخنرانی در روز نخست کنفرانس
 
سخنرانی در روز نخست کنفرانس
 
عضو هیات علمی دانشگاه مازندران علاوه بر سخنرانی در روز نخست کنفرانس، به درخواست دبیر محترم کنفرانس برای روز دوم و در مراسم پایانی کنفرانس به عنوان "سخنران ویژه" دعوت گردید و در جمع پژوهشگران و مقامات بلند پایه کشوری قزاقستان و دانشگاه آتیراو، سخنرانی ویژه خود را با عنوان "نوروز؛ بهترین آواز برای پایکوبی سرزمین های خویشاوند" ارائه کردند که با استقبال کم نظیری روبرو گردید.
 
سخنرانی در روز دوم کنفرانس (مراسم پایانی)
 
ایشان در سخنرانی مراسم پایانی کنفرانس چنین تاکید کردند: "گوناگونی تاریخ، جغرافیا، فرهنگ و زبان و آداب و رسوم مردمان نوروزستان ایجاب می کند که برای شناخت بیشتر و کاربرد اندیشه، خلاقیت و روح آرام بخش نهفته در آن و نیز برای دستیابی به اشتراکات فرهنگی و صلح جهانی، پژوهش های گسترده ای در باره نوروز انجام گردد. ما در این کنفرانس کنار هم جمع شده ایم تا هر کدام از نگاه علمی خود به جنبه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و هنری نوروز بپردازیم تا بدین وسیله ناگفته های پنهان و آشکار نوروز در زمینه های مختلف مورد بررسی دقیق قرار گیرد. بی تردید هر بار که گامی برای نگاهی جدید به نوروز برداشته می شود، خود آغاز راه است. آغاز راهی که به اندازه گذشته، حال و آینده پهناور است."
 
سخنرانی در روز دوم کنفرانس (مراسم پایانی)
 
یادآوری می گردد که کنفرانس بین المللی "نوروز؛ میراث فرهنگی ناملموس" در آستانه فرا رسیدن نوروز امسال در نیمه مارس 2018 با حضور پژوهشگران دوازده کشور نوروز و نیز کشورهای دیگر جهان به میزبانی دانشگاه آتیراو قزاقستان در سطحی بسیار باشکوه همراه با برنامه های جانبی جشن های نوروز با سنت آسیای مرکزی و قفقاز برگذار گردید.
 
برگذاری جشن باشکوه نورزو با حضور همه اقوام و ادیان هر یک با لباس ها و آئین هائی خاص در نوروزگاه آتیراو
 


٠٨:٣٧ - 1397/01/18    /    شماره : ١٦٤٩٦    /    تعداد نمایش : ٣٧٢