چاپ        ارسال به دوست

شروع کلاس های آموزش زبان فارسی به علاقمندان قزاق در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه آتیراوو کشور قزاقستان

با توجه باینکه تبادل فرهنگی در درجه ی نخست بوسیله ی زبان امکان پذیر می شود در دنیای امروز اکثر کشورها مبادرت به آموزش زبان خود در کشورهای دیگر میکنند. در این راستا دانشگاه ها بانیان اصلی انجام این مهم هستند.
کرسی آموزش زبان فارسی در دانشگاه آتیرائو با تلاش پیگیر جناب آقای دکتر میرنیا ریاست محترم دانشگاه مازندران و جناب آقای دکتر عزیزی مدیر محترم امور بین الملل دانشگاه مذکور، در تاریخ بهمن ماه ۹۶، پا گرفت.
یکی از چالشهای کلاسهای نخست آموزش زبان فارسی این بود که ما ایرانی هستیم و زبان ما پارسی است.
 
متن گزارش:
 
بیست و یکم بهمن ماه سال جاری به اتفاق همسر و پسرم برای نخستین بار وارد دانشگاه آتیرائو شدم که با استقبال گرم ریاست امور بین الملل دانشگاه، سرکار خانم اینکار روبرو شدیم. نخست برای صرف نهار به رستورانی رفتیم و سپس به اتفاق خانم اینکار، با ریاست دانشگاه آتیرائو جلسه ای داشتیم.
ریاست دانشگاه ضمن ابراز خوشحالی  اطمینان دادند که دانشگاه آتیراوو تمام تلاش خود را در هرچه بهتر برگزار شدن دوره های زبان فارسی و همچنین حضور ما در این شهر را فراهم میکند.  باید اذعان نمایم که جلسه ای خوب و مفیدی با ایشان داشتیم.
 
کلاسهای آموزش زبان فارسی
کلاسهای آموزش زبان فارسی از تاریخ ۲۳ بهمن آغاز شد. ابتدا دو گروه 10 نفره بصورت نا منظم در کلاس شرکت کردند تا اینکه برنامه منظم کلاسها را به من اعلام نمودند. 
فارسی آموزان گروه الف روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه  راس ساعت ۱۱ در کلاس شرکت میکنند و فارسی آموزان گروه ب در روزهای دوشنبه و سه شنبه و پنج شنبه راس ساعت ۲ بعد از ظهر، در کلاس شرکت میکنند.

 
فارسی آموزان این کلاسهای زبان فارسی شامل کارمندان و اساتید دانشگاه آتیرائو هستند که به مرور به تعدادشان افزوده میشود.
یکی از مشکلات همین است که تقریبا در هر جلسه ی درس، یک دانشجوی جدید اضافه میگردد. لاجرم مجبور میشوم برای فرد جدید، درسهای پیشین را بازگو نمایم به همین دلیل کلاسی که باید در یک ساعت تمام بشود، اکثرا بیش از یک ساعت و نیم طول میکشد.
البته با عشق به میهن عزیز و زبان شیرین پارسی که در دل دارم، با خود میگویم تا باشد از این مشکلات!
همانطور که پیشتر عرض کردم روزهای نخست کلاس مصروف این میشد تا  ثابت بکنم که زبانهای پارسی و عربی  یکی نیستند و با یکدیگر تفاوت دارند. برخی از دانشجویان کلاسها  گمان داشتند که دارند عربی می آموزند. بنده نیز دست و پا شکسته آنها را متوجه کردم که این زبان و خط پارسی هست و خط کوفی هم تغییر شکل یافته ی خط پهلوی است.
در حال حاضر کلاسها خیلی خوب پیش میرود و به دانشجویان اطمینان دادم که اگر روزی فقط نیم ساعت به تکالیف رسیدگی بکنند، تا پایان ترم میتوانند کتاب و یا روزنامه بخوانند. در ضمن دانشگاه اعلام نموده است که دو تن از اساتید به منظور یادگیری زبان فارسی و آموزش آن در دانشگاه آتیراوو در ترمهای آینده شرکت میکنند. جدای از این دو استاد که  دل به زبان فارسی داده اند چند تن از دانشجویان در یادگیری بسیار با هوش و کوشا هستند : به گمانم آموزگاران  زبان فارسی  خوبی از آب درآیند.
نتیجه گزارش 
کلاسهای آموزش زبان فارسی در دانشگاه آتیرائو با برنامه ای منظم در حال اجرا است و خوشبختانه دانشجویان  به زبان فارسی علاقه ی زیادی نشان میدهند. با توجه به علاقه ی ایشان و نیز با توجه اینکه اینجانب همواره به امر آموزش عشق میورزم، امید است در پایان ترم نتیجه دلخواه حاصل شود.
 
 مطلب فوق توسط آقای شهرام ترجانی  دانشجوی دکتری زبان و ادب فارسی  دانشگاه مازندران و استاد مرکز آموزش زبان فارسی در دانشگاه آتیراوو کشور قزاقستان نوشته شد.


١٢:٥٤ - 1396/12/08    /    شماره : ١٦٢٦٢    /    تعداد نمایش : ٤٤٠