چاپ        ارسال به دوست

گزارش سفر به دانشگاه دولتی ایروان ارمنستان

گزارش سفر به ارمنستان و گفتگو های متعدد به منظور توسعه روابط دوجانبه و اخذ موافقت آن دانشگاه مبنی بر تاسیس مرکز علمی تبرستان شناسی با مسوولیت دانشگاه مازندران در دانشگاه دولتی ایروان

 - دکتر مصطفی رستمی
 

     در راستای توسعه روابط بین المللی و دیپلماسی علمی دانشگاه مبنی بر لزوم بررسی بیشتر زمینه های همکاری با دانشگاه دولتی ایروان ارمنستان، با توجه به مشترکات جغرافیایی، فرهنگی، تاریخی و اقتصادی، قرار بر این شد چند روزی را به آن دانشگاه سفر کنم تا ضمن انجام بخشی از پژوهش مشترک بین المللی خود و ارائه سمینار تخصصی، بازدید و دیداری با مسوولان دانشگاه دولتی ایروان داشته باشم.

     به رغم بارش برف شدید زمستانی در تهران، از طریق ایرلاین ماهان ایر، وارد فرودگاه بین المللی زوارتنوتس در شهر زیبای ایروان ارمنستان شدم.

نقشه کشور ارمنستان

     جمهوری ارمنستان کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان که از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب باترکیه و از جنوب با ایران و نخجوان هم مرز است.این قوم در اثر ادغام تدریجی اقوام مهاجر هند و اروپایی (قوم آرمن) با اقوام بومی قدیمی تر ساکن در فلات ارمنستان مانند :هوری، اورارتویی، لوویان و هایاسا به وجود آمده است.

     در نوشته‌های مؤلفان عهد اسلامی چون بلاذری، دینوری، یعقوبی و ابن خردادبه نام این سرزمین «ارمینیه» آمده است، گمان می‌رود که صورت معرب «ارمینیا» بوده باشد. در نوشته‌های عهد ساسانی و پس از آن نام «ارمن» مشهود است. در کتیبه شاپور یکم بر کعبه زرتشت نام فرزند ارشدش هرمزد اردشیر با عنوان «بزرگ ارمنان شاه» آمده است.

     ارمنستان در قفقاز جنوبی در میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که مرز میان آسیا و اروپا محسوب می‌شود. اقلیم این کشور کوهستانی و پر باران است و پیوسته هوائی ملایم دارد. در تابستان ها از مناطق جنوبی (فلات ایران) توده هوای گرمی که از منطقه گرمسیری وزیدن می‌گیرد، به فلات ارمنستان می‌رسد. در زمستان ها هوای ارمنستان به شدت سرد می‌شود و فشار جو فزونی می‌گیرد.

زمستان برفی در ایروان

     روابط ایران و ارمنستان بر ارتباط فرهنگی، سیاسی و تاریخی دیرینه دو کشور همسایه و اشتراک معنوی و فکری دو ملت استوار است. پس از اعلام استقلال جمهوری ارمنستان (۲۱ سپتامبر ۱۹۹۱ میلادی)، جمهوری اسلامی ایران از نخستین کشورهای جهان بود که استقلال ارمنستان را به رسمیت شناخت (۲۵ دسامبر ۱۹۹۱ میلادی). دولت ایران و ارمنستان روابط همه جانبه سیاسی، دیپلماسی، فرهنگی و اقتصادی برقرار کردند. غیر از عوامل استراتژیکی و اقتصادی، مناسبات دوستی دو ملت نیز یکی از عوامل مهم در توسعه روابط حسن همجواری کشورهای ایران و ارمنستان به شمار می‌رود.

     اقتصاد این کشور بر مبنای صنعت، کشاورزی و گردشگری می چرخد. تولید مواد شیمیایی، تولید ماشین آلات صنعتی، فرآوری مواد غذایی، نساجی، تولید رزین و الکترونیک، تولید انرژی، تولید انواع محصولات کشاورزی و گسترش صنعت گردشگری مهم ترین فعالیت های اقتصادی این کشور را تشکیل می دهد.

     ایروان، پایتخت کشور ارمنستان و شهر محبوب ارمنیان جهان است که در جوار رود هرازدان و دامنه‌ی کوه آرارات واقع شده است. ایروان صدها سال پیش بارها در نبرد ایران و عثمانی، مورد تاخت و تاز قرار گرفته و دوباره به ایران بازگشته است، تا این‌ که در ١٨٢٨، به دنبال جنگ ایران و روس و بر اساس عهدنامه ترکمن چای، رسماً از تسلط ایران خارج شده است. امروز، ایروان به خاطر جاذبه‌های طبیعی زیبایش و تلاشی که در توسعه‌ گردشگری آن صورت گرفته، شهری تماشایی در میان کشورهای همسایه است.

جاذبه های طبیعی و گردشگری ارمنستان

     شهر ایروان از مراکز مهم اصلی صنعتی، فرهنگی و علمی منطقه قفقاز است. در خیابان های پر از ساختمان های زیبا و کلیسا های متعدد با نمای سنگ "توف" در شهر که احساس زندگی در فضای معماری و شهر سازی ارمنیان کهن و نیز بیزانس را تداعی می کند، علاوه بر لوازم صنعتی، مواد غذائی متنوع سنتی و بومی و کتاب، آثار هنری و صنایع دستی متنوعی نظیر قالی ارمنی، سازهای دست ساخته موسیقی، نقاشی، جواهرات، آثار چوبی، فلزی و سفالی، انواع عروسک های سنتی و مدرن، لباس سنتی و مد روز و کوسن و مجسمه های کوچک تولید و به فروش می رسد. در میان مردمان ارمنی سبک های مختلف موسیقی –به ویژه فولکلوریک، فیلارمونیک و کلاسیک فاخر - پیشینه و جایگاهی دیرین دارد و بسیاری از آهنگسازان و نوازندگان برجسته جهان از این سرزمین برخاسته اند.

نمائی از موزه و کتابخانه ماتناداران، نمونه معماری و شهر سازی فاخر ایروان

سخنرانی در موزه و کتابخانه ماتنادراران

 

سخنرانی در موزه و کتابخانه ماتنادراران

 

بازار صنایع دستی ایروان

     در شهر ایروان دانشگاه های متعددی وجود دارد که مهم ترین آنها شامل دانشگاه دولتی ایروان، دانشگاه معماری و شهرسازی ایروان، کنسرواتور موسیقی، آکادمی علوم و هنر ایروان، آکادمی علوم ارمنستان، دانشگاه پلی تکنیک ارمنستان، دانشگاه کشاورزی، دانشگاه پزشکی ایروانو دانشگاه زبان‌های خارجیاست.

دانشگاه دولتی ایروان

     دانشگاه دولتی ایروان بهترین، بزرگ ترین و قدیمی ترین دانشگاه در جمهوری ارمنستان است و در تعداد زیادی از رشته های تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد.این دانشگاه در سال ۱۹۱۹ تاسیس شده است و به همین خاطر و به طور غیر رسمی لقب دانشگاه مادر ارمنستان را به آن نسبت می دهند. تعداد کارکنان این دانشگاه به حدود ۳200 نفر می رسد. از این تعداد 1200 نفر عضو هیئت علمی هستند که از میان آنان ۱۳۰ نفر استاد تمام، ۷۰۰ نفر دانشیار و ۳۶۰ نفر استادیار می باشند.

یکی از تالارهای اجتماعات دانشگاه ایروان

     دانشکده های دانشگاه دولتی ایروان ارمنستان عبارتند از:
1)    دانشکده تاریخ: تاریخ، هنرهای زیبا، مطالعات فرهنگی
2)    دانشکده زبان شناسی ارمنی: زبان و ادبیات ارمنی، مدیریت آموزشی (تربیت دبیر)
3)    دانشکده شیمی: اکولوژی (اکولوژی شیمیایی)، شیمی داروئی، شیمی کاربردی، داروسازی، حفاظت محیط زیست، فارماکولوژی، شیمی محیط زیست
4)     دانشکده فیزیک: فیزیک، فیزیک هسته ای، ریاضیات و فیزیک کاربردی

5)     دانشکده اقتصاد: اقتصاد نظری، امور مالی و اعتباری، مدیریت، اقتصاد جهانی، روش های ریاضی و تحقیقات عملی در اقتصاد

6)    دانشکده ریاضی: ریاضیات، ریاضیات آماری
7)    دانشکده زیست شناسی: زیست شناسی، بیوفیزیک، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، قارچ و میکروب شناسی، بیولوژی سلولی و مولکولی، بیوفیزیک مولکولی، بیوفیزیک بافت، بیوشیمی گیاهان، بیوتکنولوژی بوتانیک، بیوتکنولوژی میکروب ها، ژنتیک سلولی و مولکولی انسان، سایکو فیزیولوژی و...
8)     دانشکده جغرافی: جغرافی، هیدرومترولوژی

9)    دانشکده زمین شناسی: زمین شناسی، ژئوفیزیک، ژئوشیمی، هیدرولوژی و مهندسی زمین، معدن شناسی و پتروگرافی، اکتشاف و استخراج معدن، زمین شناسی منطقه ای
10)    دانشکده حقوق: علوم حقوقی
11)    دانشکده زبان شناسی روسی: زبان و ادبیات روسی، مطالعات ترجمه (روسی و ارمنی)، زبان و ادبیات روسی برای شهروندان خارجی
12)     دانشکده مطالعات شرق شناسی: عرب شناسی، ایران شناسی، ترک شناسی

13)    دانشکده روزنامه نگاری: روزنامه نگاری
14)    دانشکده فلسفه و روانشناسی: فلسفه، روان شناسی
15)     دانشکده انفورماتیک و ریاضیات کاربردی: ریاضیات، ریاضیات آماری
16)    دانشکده رادیوفیزیک: رادیوفیزیک و الکترونیک، فیزیک سمی هادی ها و میکروالکترونیک
17)    دانشکده علوم اجتماعی: جامعه شناسی، خدمات اجتماعی
18)     دانشکده ریاضیات و مکانیک: مکانیک، مکانیک کاربردی، ریاضیات
19)     دانشکده زبانشناسی: زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات فرانسه، زبان و ادبیات آلمانی، زبان و ادبیات اسپانیایی، مترجمی انگلیسی - ارمنی، مترجمی آلمانی - ارمنی، مترجمی فرانسوی - ارمنی، زبان شناسی و روابط بین الملل (زبان انگلیسی)
20)    دانشکده روابط بین الملل: علوم سیاسی، روابط بین الملل
21)    دانشکده الهیات: الهیات

محوطه دانشگاه دولتی ایروان

     با عنایت به فعالیت های صورت گرفته در قالب بازدید و گفت و گوی این جانب با دانشکده شرق شناسی و به طور وِیژه با دپارتمان ایران شناسی دانشگاه دولتی ایروان و رایزنی فرهنگی ایران در ایروان و نیز بررسی زمینه های همکاری مشترک از نزدیک، مقرر گردید پس از طی مراتب رسمی از سوی رئیسان دو دانشگاه ایروان و مازندران، با اختصاص اتاقی ویژه از سوی دانشگاه ایروان "مرکز علمی تبرستان شناسی" با مسوولیت دانشگاه مازندران تاسیس و به عنوان محمل فعالیت های علمی، پژوهشی و آموزشی دانشگاه مازندران در حوزه فرهنگ، هنر و ادبیات تبری در کشور ارمنستان کار خود را آغاز کند و بدین وسیله انشاالله به زودی شاهد حضور پر رنگ دانشگاه مازندران در دانشگاه دولتی ایروان و بالعکس در حوزه های آموزش و پژوهش های مشترک خواهیم بود.

مذاکره با رایزن فرهنگی ایران در ایروان

 

گفت و گوهای دوجانبه در دانشکده شرق شناسی

 

گفت و گوهای دوجانبه در دانشکده شرق شناسی

 

عکس یادگاری با رئیس دپارتمان ایران شناسی دانشگاه ایروان پس از پایان موفق گفت و گوها

     اهل ایروان آرامش مسیح را الگوی خود قرار داده اند و بر این اساس مردمانی نوع دوست، آرام و صمیمی اند.  ایروان شهری سبز، مهربان و به دور از هیاهوی ترافیک و شلوغی کاذب، با آب و هوائی معتدل و دل نشین، به نرمی جنگل های مخملین شمال ایران است. بلندای سپیدپوش آرارات و سبزینه های پهناور پیرامون این بخش از حوزه قفقاز، پیوندی ناگسستنی با احساس استواری و آرامش ابدی دماوند و شکوه رنگین گلبرگ های لطیف دشت های مازندران برقرار می کند.

              نمائی از دریاچه سوان در اطراف ایروان در جوار معبدی دیرین بر فراز جنگلی ساحلی

 


١٢:٥١ - 1396/11/25    /    شماره : ١٦١٨٠    /    تعداد نمایش : ١٥٧٨