چاپ        ارسال به دوست

سفر آقای دکتر مصطفی رستمی عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری به دانشگاه آتیراو قزاقستان - بخش سوم و آخر

روز سوم اقامتم در دانشگاه آتیراو را به بررسی زمینه های فرهنگی و هنری استان و شهر آتیراو پرداختم.

نمایی از شهر آتیراو

در یک توصیف کوتاه می توان گفت آتیراو به عنوان استانی پهناور در سرزمین قزاقستان که بخشی از دریای خزر از آن است به سبب وجود شرکت های بزرگ استخراج نفت و گاز، رودخانه ی پرآب اورال که از میان شهر می گذرد و هوای نسبتاً گرم شهر را تلطیف می کند و به اقتصاد شیلات و تورسیم منطقه کمک می کند و نیز کشاورزی و دامپروری مناسب و صنایع وابسته به آن ها، شهری ثروتمند است و از استاندارد شهری خوبی برخوردار است. اگرچه فاصله بیش از 2500 کیلومتری با پایتخت بر کاهش سرعت رشد آن تاثیر داشته است، ولی با توجه به درآمد اقتصادی قابل توجهی که دارد توسعه اجتماعی، فرهنگی و هنری آن از آهنگ مطلوبی برخوردارد است.

رود اورال و زیرساخت های اطراف آن

در بازارهای سنتی آتیراو همچون بازار روز خودمان متاع های سنتی چون محصولات صنایع دستی، غذاهای سنتی و پوشاک سنتی به فروش می رسد. از میان صنایع دستی عرضه شده در این بازارها، آثاری چوبی و دستبافته ها و نیز آثار شناخته شده با استخوان و پوست و چرم حیوانات از ظرافت و خلاقیت خوبی برخوردار است. اما در بازارهای مدرن با ساختمان های جدید و شیک، هرچه دلتان بخواهد، خارجی یا داخلی، غربی یا شرقی و ... را می توان یافت.

نمایش و عرضه محصولات صنایع دستی

جذاب ترین دیدنی این شهر رودخانه عریض و طویل اورال است که از میان شهر می گذرد و بیشتر هتل ها، رستوران ها، شرکت های سرمایه گذاری و مراکز تجاری را گرد خود جمع کرده است و با پل های متعدد نسبتاً قدیمی اما زیبا، ساحل آرام و سبز و کشتی های مسافربری یا توریستی، فضایی لطیف و دلنشین به شهر آتیراو بخشیده است.

نمایی از رودخانه عریض و پرآب اورال و اطراف آن

از سوی مدیریت روابط بین الملل دانشگاه آتیراو سفر کوتاهی به شهر کهن و تاریخی سارایشیک داشته ام که حدود 30 کیلومتر با شهر آتیراو فاصله دارد. گویند این شهر نخستین روستای آبادی در سرزمین قزاق ها بوده است که توسط کاروان های عرب مسلمان که از آنجا عبور می کردند، اسلام آوردند و باورهای شمنیستی کهن خود را ترک کردند. از این رو آثار به جا مانده از هر دو دوره اعتقادی نظیر معماری، اشیاء فرهنگی، سنگ قبرها و آرامگاه ها و غیره از جذابیت های خاصی برخوردار است. در منطقه ای خاص از این شهر، آرامگاهی وجود دارد که گویند محل رفتن هفت امیر (خان) بزرگ قزاق است و آن آرامگاه به یاد آنها طراحی و ساخته شده است.

نمایی از آرامگاه هفت امیر و مسجد کنار آن

در کنار آرامگاه هفت امیر مسجدی قدیمی وجود دارد که هر کس وارد آن شود، شخص مکلّایی که بر پشت میز نشسته است برای او قرآن می خواند

نمایی از داخل مسجد ساراشیک

در داخل موزه شهر تاریخی ساراشیک، ماکت و نقشه های اولیه و کهن این شهر، ابزارها و ظرف ها و سیستم رفع فاضلاب سفالی با فناوری ویژه، آثار فلزی، استخوان های قدیمی حیوانات نایاب و مکتوبات تاریخی با عکس و ماکت های مردم شناختی و زندگی کهن مردم آن سرزمین نشان داده می شود.

موزه ساراشیک

موزه دیگری که نظرها را به خود جذب می کند، موزه تاریخی و منطقه ای آتیراو است. در این موزه مهم ترین رخدادهای تاریخی، سیاسی، ویژگی های فرهنگی و اجتماعی، و قابلیت های علمی، فناوری و اقتصادی منطقه و استان آتیراو به نحو مطلوبی به نمایش در آمده است. آثار به جای مانده و مستند از تحولات تاریخی و مردم شناسی در قالب ابزار، اسناد و ماکت، آثار و تصاویر شخصیت ها و موفقیت های فرهنگی و اجتماعی و ورزشی، محصولات کشاورزی، دامپروری، شیلات و صنایع وابسته به آن ها، صنعت نفت و گاز و دانشگاه های مستقر در این منطقه مهم ترین دیدنی های این منطقه محسوب می شوند.

نمایی از ورودی موزه تاریخی و منطقه ای آتیراو

بخش فرهنگ و مردم شناسی موزه آتیراو

چند روزی که آتیراو بودم، آنجا را شهری آرام و به دور از هیاهوی ترافیک و شلوغی کاذب، با مردمانی خون گرم و صمیمی، همچون خوی ساحل نشینان خویشاوند خود در دریای خزر دیدم. غروب دل انگیز خورشید آتیراو احساس آرامش ابدی دریای خزر را با شکوه رنگین سواحل مازندران پیوندی ناگسستنی می بخشد.

نمایی از غروب زیبای خورشید آتیراو

دکتر مصطفی رستمی


٠٩:١٣ - 1396/06/08    /    شماره : ١٤٧٢٤    /    تعداد نمایش : ١٣٧١