چاپ        ارسال به دوست

سفر آقای دکتر مصطفی رستمی عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری به دانشگاه آتیراو قزاقستان - بخش دوم

دومین روز اقامتم در دانشگاه آتیراو را به بررسی دقیق استعداد های آن در حوزه آموزش و پژوهش و زمینه سازی برای تشکیل دپارتمان ادبیات فارسی، فر هنگ و هنر ایران با تمرکز بر فرهنگ مازندران پرداختم.
 
نمایی از ساختمان اصلی دانشگاه آتیراو
 
دانشگاه آتیراو که در گذشته با نام دانشگاه خلیل دوست محمد شناخته می شده است دارای هفت دانشکده می باشد. شایسته ذکر است که نام قبلی این دانشگاه به افتخار استاد وطن خواه و انقلابی قزاقی نامگذاری شده که در زمان استالین برای برقراری آزادی و دمکراسی مبارزه کرده و سرانجام به دستور شخص استالین ترور شده است.
 
 
نمایی از مجسمه خلیل دوست محمد در محوطه اصلی دانشگاه آتیراو
 
از بین دانشکده های همچون علوم مهندسی، بیولوژی، علوم پایه و ... دو دانشکده «هنر و ورزش» و «زبان های خارجه» نظرم را بیشتر جلب کرد.
دانشکده هنر و ورزش (که ترتیب این دو مقوله در قالب یک دانشکده خود جالب توجه است و نشان دهنده رابطه تنگاتنگ ورزش با هنر های اجرایی یا پرفورمنس است)، دارای دو ساختمان است. یک ساختمان ویژه هنر های تجسمی (نظیر نقاشی، گرافیک و مجسمه سازی) و موسیقی به همراه گرایش های آن ها است (که هر کدام دارای کلاس ها و آتلیه های مخصوص به خود است و ساختمان دیگر مربوط به رشته های ورزشی است و در داخل آن یک سالن بزرگ ورزشی سرپوشیده چند منظوره با استیج های هنر های اجرایی (برای مناسبت های فرهنگی و هنری) و نیز در کنار همان ساختمان، زمین ورزشی روباز چند منظوره ویژه ورزش های میدانی ساخته شد.
 
نمایی از ساختمان دانشکده هنر و ورزش (هنر های تجسمی)
 
نمایی از دانشکده هنر و ورزش (هنر های ورزشی)
 
نمایی از راهرو ها و کلاس های هنر های تجسمی
 
نمایی دیگر از راهرو ها و کلاس های هنر های تجسمی
 
نمایی از راهرو ها و کلاس های موسیقی
 
نمایی دیگر از راهرو ها و کلاس های موسیقی
 
دانشکده دیگری که نظر مرا به خود جلب کرد و در واقع اولین بهانه برای عقد تفاهمنامه میان دو دانشگاه است، دانشکده زبان های خارجه است که در دپارتمان های مختلف زبان های روسی، فرانسوی، انگلیسی، آلمانی، آذربایجانی و در آینده نزدیک، فارسی و عربی به فعالیت می پردازند. طی هماهنگی هایی که پیشاپیش از سوی ریاست محترم دانشگاه و دفتر مدیریت محترم همکاری های بین المللی دانشگاه مازندران به عمل آمده بود، تفاهم نامه مشترک دو دانشگاه مبنی بر تشکیل دپارتمان ادبیات فارسی، فرهنگ و هنر ایران با تمرکز بر فرهنگ مازندران و در راستای مقدمات برگزاری نشست رئیسان دانشگاه های عضو دریای خزر گفتگوی مفصلی در خصوص زمینه های مشترک، تقسیم کار و برنامه ریزی با معاون اول دانشگاه آتیراو (معاونت استراتژیک و رابط بین الملل) داشتم و متعاقب آن ابتدا بررسی های دقیقی برای مکان یابی با تاسیس اتاق مذکور به عمل آوردیم و پس از گزینش مناسب ترین فضا با کمک یک معمار داخلی به طراحی داخلی اتاق این دپارتمان پرداختیم تا زمینه اجرایی برای افتتاح رسمی آن در اجلاس اکتبر 2017 فراهم گردد.
 
 
 
گفتگو های متعدد با معاون استراتژیک و رابط بین الملل دانشگاه آتیراو پایان موفق گفتگو با معاون اول دانشگاه آتیراو.
 
با عنایت به فعالیت های صورت گرفته در قالب عقد تفاهم نامه دو دانشگاه، بررسی زمینه های دقیق همکاری از نزدیک و مراحل اجرایی و تشکیل دپارتمان ادبیات فارسی، فرهنگ و هنر ایران با تمرکز بر فزهنگ مازندران و نیز پیگیری های مصرانه ای که ادامه خواهد یافت، انشاالله به زودی شاهد حضور پر رنگ دانشگاه مازندران در دانشگاه آتیراو و بالعکس در حوزه های آموزش و پژوهش های مشترک خواهیم بود.
 


٢٣:٤١ - 1396/06/02    /    شماره : ١٤٦٩٥    /    تعداد نمایش : ١٣٣١