چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه با آقای دکتر ضیا رحمان رویین رییس دانشگاه البیرونی افغانستان وافق همکاریهای دوجانبه میان دو دانشگاه مازندران و البیرونی

 (متن زیر از مصاحبه ضبط شده گرفته شد و ویرایشی در آن صورت نگرفت)

 

 

با سلام و عرض تشکر از اینکه قبول کردید تا در این مصاحبه شرکت نمایید. لطفا خودتان را معرفی کنید.

با سپاس فراوان ، ضيأ رحمان رويين هستم ، رئيس دانشگاه البيروني -افغانستان

  رشته ی تحصیلی و تخصصی شما چیست؟

من دانش آموخته طب در بخش طب داخلي و داراي مدرك دكترا از كشور جاپان استم .

  وضعیت آموزش عالی در افغانستان را چگونه می بینید؟

خوب ، تحصيلات عالي ( آموزش عالي )    افغانستان در زمان جنگ هاي داخلي  صدمه فراواني را متحمل  شد  ، اما بعد از تشكيل دولت جديد  و آغاز بازساز ي كار هاي زيادي در عرصه ارتقاي كميت  و كيفيت آموزش عالي به كمك كشورهاي دوست صورت گرفت  . اكنون آموزش عالي افغانستان در وضعيت بسيار خوبي نظر به  گذشته قرار دارد ، اما هنوز هم مشكلاتي وجود دارد كه براي رفع آن به كار وتلاش زياد نياز است .

ممکن است لطف بفرمایید و دانشگاه البیرونی را معرفی کنید؟

دانشگاه البيروني در سال ١٣۷٨ در ولايت كاپيسا در ٨٠ كيلومتري شمال كابل در زماني بنياد گرديد كه گروه طالبان بر كابل تسلط يافتند و آموزش دختران را در ساحات تحت تسلط خود ممنوع ساختند . در آنزمان دانشگاه البيروني منحيث يك نهاد علمي در مناطق تحت تسلط دولت اسلامي به رهبري برهان الدين رباني تأسيس گرديد و زمينه جذب محصلين ذكور و اناث را در ساحات شمال كابل ميسر ساخت . دانشگاه البيروني داراي ٩ دانشكده بوده و ٧٠٠٠ محصل  مصروف فراگيري تحصيل در مقطع ليسانس ( كارشناسي )  ميباشد و تعداد استادان به ١٧١ نفر ميرسد .

روابط کنونی دانشگاهی میان دو کشور ایران و افغانستان را چگونه می بینید و چه آینده ای را پیش بینی میکنید؟

در شرايط فعلي روابط بين دانشگاه هاي افغانستان و ايران با وجود مشتركات فراوان فرهنگي و ديني  چندان  زياد نيست اما اين نقاط مشترك ميتواند زمينه ساز ارتباطات خوب بين دانشگاه هاي دو كشور و در نتيجه بين دو ملت دوست وبرادر گردد. از اين لحاظ آينده اين روابط را بسيار خوب و به نفع هردو طرف ميبينم .

  برای گسترش روابط چه توصیه هایی دارید؟

به نظر  من براي گسترش و توسعه روابط  تعداد بورسيه هاي آموزشي از طرف جمهوري اسلامي ايران براي اساتيد و دانشجويان افغان بايد   ازدياد يابد ، و همچنان  برنامه هاي تبادل استاد و دانشجو بين دانشگاه هاي دو كشور گسترش يابد . برگزاري كنفرانس ها و همايش هاي علمي بين دانشگاهي  و راه اندازي پروژه هاي تحقيقاتي مشترك راه ديگر توسعه روابط دوطرفه است . كمك براي تجهيز كتابخانه و لابراتوارها نيز  باعث توسعه روابط  ميشود .

اخیرا دانشگاه مازندران و دانشگاه افغانستان تفاهمنامه همکاری منعقد نموده اند، بفرمایید دو دانشگاه چه اهدافی را دنبال می نمایند؟

به تاريخ ١١/١١/٩٥ تفهاهم نامه همكاري بين دو دانشگاه  امضا گرديد . هدف از اين تفاهم نامه  گسترش روابط بين دانشگاهي ، ارتقاي كمي و كيفي در عرصه هاي آكادميك،  تبادل استاد و دانشجو، انتقال دانش و علمي و فني  و در كل تقويت رابطه بين دو كشور دوست و همسايه است .

آیا دانشگاه البیرونی در صدد است با دانشگاه های دیگر استان مازندران نیز وارد تعامل شود؟

در جريان بازديد از استان مازندران و عقد تفاهم نامه همكاري هیئت رهبري دانشگاه البيروني فرصت يافت تا از دانشگاه علوم پزشكي مازندران در شهر ساري و دانشگاه كشاورزي ساري ديدار سازنده و مؤثر داشته باشد . در حين اين بازديد هیئت افغاني از دانشكده ها و لابراتوارهاي هر دو دانشگاه بازديد به عمل آوردند . ما با دانشگاه كشاورزي ساري روي يك مسوده تفاهم نامه و طي مراحل آن براي نهايي شدن به توافق رسيديم و دانشگاه پزشكي مازندران وعده دادند كه مسوده تفاهم نامه همكاري را آماده نموده و براي تبادل نظر به اختيار جانب افغان قرار دهند . اميدواريم كه بزودترين فرصت بتوانيم هردو تفاهم نامه را به مرحله امضا برسانيم .

در همکاری با دانشگاه مازندران، دانشگاه البیرونی چه حوزه هایی را بعنوان حوزههای هدف دنبال می نماید؟

هدف جانب ما يعني دانشگاه  البيروني از اين تفاهم نامه ، كمك جانب ايراني براي ارتقاي ظرفيت  استادان ما از طريق بورسيه هاي درازمدت و برنامه هاي كوتاه مدت  آموزشي براي اساتيد و دانشجويان البيروني است .  همچنان استفاده از تجارب علمي و فني دانشگاه مازندران در عرصه هاي اداري و آكادميك  و برگزاري كنفرانس هاي علمي مشترك  از اهداف ما استند .

در پایان نظر خود را در مورد دانشگاه مازندران بفرمایید؟

در جريان بازديد از دانشگاه شما دريافتيم  كه دانشگاه مازندران از دانشگاه هاي مطرح  و داراي ظرفيت بلند آكادميك  جمهوري اسلامي ايران است . دانشگاه شما نام خوبي در عرصه پژوهش هاي علمي  در ايران و منطقه دارد و با گام هاي مطمئن به پيش ميرود. اميد است كه در همكاري با شما دانشگاه البيروني نيز بتواند جايگاه شايسته در سطح منطقه و جهان بيابد.

با تشکر دوباره بابت شرکت شما در مصاحبه

دفتر همکاریهای علمی بین المللی - ا. آهنگری

 


٢٣:٥٦ - 1395/11/19    /    شماره : ١٢١٤٨    /    تعداد نمایش : ٢٦٢